Голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко, коментуючи заяву обраного президента США про підготовку його переговорів із російським лідером Володимиром Путіним, заявив, що потрібно боротися, щоби Трамп дотримувався принципу «нічого про Україну без України».
Таку заяву Мережко зробив в ефірі Радіо Свобода (проєкт «Свобода.Ранок»).
«Все може бути в політиці, на превеликий жаль. Але нам треба боротися, щоб і новообраний президент також дотримався цього надзвичайно важливого принципу. Тому що не має повторитися ситуація 1938 року, як із Чехословаччиною. Не має повторитися те, що відбулося у свій час у Мюнхені. І тоді якраз доля країни, питання її територіальної цілісності вирішувалися інакше, фактично без участі самої країни. Цього не можна допустити в жодному разі», – заявив народний депутат.
Олександр Мережко вважає, що один із найгірших сценаріїв – це коли Трампові й Путіну вдасться домовитися «за рахунок України». Він наголосив, що Трампу важливо розуміти, що «Путін хоче знищити державність України» і не зупиниться.
«Можуть бути різні сценарії, один із таких сценаріїв полягає в тому, що Трампу і Путіну вдасться домовитися за рахунок України. Це дійсно може бути найгіршим сценарієм, але я не вірю в нього. Тому що Путін не зацікавлений в тому, щоби захопити частину територій України і анексувати. Путін хоче знищити державність України як такої, це його головна мета. І він не зупиниться. Поки Путін при владі, існує загроза існуванню України та української нації. Я сподіваюся, Трамп вже це розуміє. Може, за якоюсь інерцією продовжує грати ту саму гру, яку він почав під час передвиборчої кампанії. Або усвідомить це найближчим часом», – сказав Мережко.
На запитання, чи можливі переговори України з Росією, Олександр Мережко відповів: «хто знає?», бо «ситуація внутрішня в Росії може в будь-який час змінитися, і на чолі Росії може опинитися зовсім інша людина». А от представляти Україну на таких переговорах, за його словами, може «будь-яка особа, яка має повноваження», в тому числі, один із менеджерів Офісу президента.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: ISW: еліти РФ, як і сам Путін, не зацікавлені в мирному розв’язанні війни у найближчому майбутньому«Україну може представляти будь-яка особа, яка має відповідні повноваження. Наприклад, повноваження, надані Міністерством закордонних справ. Міністр закордонних справ, або будь-яка особа, хто має повноваження. Будь-який громадянин України, не тільки навіть громадянин, якщо говорити з точки зору міжнародного права. Головне – щоб були офіційні повноваження на представництво в переговорах», – заявив політик.
9 січня обраний президент США Дональд Трамп заявив, що російський лідер Володимир Путін хоче зустрітися з ним.
«Ми це організовуємо», – сказав Трамп на зустрічі з губернаторами-республіканцями у своєму маєтку в Мар-а-Лаго у Флориді. Він не назвав термінів можливих переговорів.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Трамп заявив, що його зустріч із Путіним «організовують»Кремль поки що не коментував нову заяву Трампа. Проте 9 січня речник президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що Путін вітає бажання Трампа встановити контакти, але поки що ніяких офіційних запитів до Кремля не надходило. «У разі, якщо після вступу на посаду політична воля до відновлення контактів на найвищому рівні збережеться, то, звичайно, президент Путін це лише вітатиме», – сказав він, зазначивши, що було б доречно дочекатися, поки Трамп вступить на посаду.
Новообраний президент під час передвиборчої кампанії заявив, що може припинити війну РФ в Україні впродовж 24 годин після вступу на посаду. На пресконференції Трамп заявив, що сподівається завершити бойові дії впродовж шести місяців.
«Сподіваюся, набагато раніше ніж за шість місяців», – сказав Трамп, відповідаючи на запитання, чи зможе він вирішити війну протягом пів року.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Допомога Україні, плани підтримки і «альтернативи». Про що говорили на «Рамштайні» цього разуПовернення Трампа в Білий дім несе з собою невизначеність щодо того, який вплив це матиме на війну, що триває майже три роки, і на потенційні переговори. Але Трамп сказав, що він сповнений рішучості «виправити це», додавши, що це «важко».
Президент України Володимир Зеленський раніше заявив, що Трамп може відіграти вирішальну роль завершенні війни з Росією й допомогти зупинити Путіна.
В оприлюдненому 5 січня інтерв’ю американському подкастеру Лексу Фрідману президент Володимир Зеленський заявив, що перші переговори про закінчення війни будуть із новообраним президентом США Дональдом Трампом.
«Я думаю, 25 січня або в інший день ми сідаємо передусім з Трампом. Ми домовляємось, як ми спроможні зупинити війну і Путіна», – зазначив він.
Президент підкреслив: «якщо Трамп запропонує сильні гарантії безпеки для України, то після цього може бути розмова з росіянами». «І тільки так, а не просто відразу сіли втрьох», – додав він.
Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) доводили, що Кремль не прагне йти на компроміси у війні проти України, а хоче повної її капітуляції.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Аналіз: поразка України коштуватиме США понад 800 млрд доларів додаткових видатків протягом 5 років