Видання «Українська правда» оприлюднило розслідування про кризу в державній агенції «Укрінформ» за керівництва Олексія Мацуки. Зокрема, як стверджує «УП» з посиланням на співрозмовників серед працівників «Укрінформу», колишній гендиректор агентства надсилав регіональній редакції «темники» – файли з рекомендаціями, які теми треба висвітлювати кореспондентам в областях, у кого брати коментарі, а в кого не бажано.
За даними «УП», після звільнення попереднього керівника агенції Олександра Харченка, в «Укрінформ» прийшли нові керівники, пов’язані з Офісом президента.
Згідно з розслідуванням, у результаті такого керівництва з агентства під тиском чи за власним рішенням звільнилися 45 людей, 30 з них – за останні три місяці.
«Плідна робота» нового топменеджменту призвела до того, що навесні 2024 року «Укрінформ» вперше за багато років не потрапив до «білого списку» ЗМІ Інституту масової інформації (IMI)», – йдеться в розслідуванні.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Радіо Свобода увійшло до «Білого списку» якісних медіа від Інституту масової інформації«Ми почали фіксувати появу новин із перекосом балансу в бік Офісу президента. Наприклад, у листопаді 2023-го кількість згадок Єрмака на «Укрінформі» зросла на 28%, порівняно з вересневою вибіркою. У грудні – на 60%, і трималася на такому рівні до лютого 2024-го», – пояснила УП директорка ІМІ Оксана Романюк.
Олексій Мацука ці повідомлення наразі не коментував. Радіо Свобода звернулося до нього за коментарем й очікує на відповідь.
Представники медійної команди Офісу президента під час спілкування з «УП» заперечили причетність до появи «темників» в «Укрінформі».
Народний депутат від «Голосу» Ярослав Юрчишин, який є головою комітету Верховної Ради з питань свободи слова, коментуючи розслідування, заявив, що планує звернутися до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення й Офісу генерального прокурора.
Про підготовку запиту до ОГП «щодо цензури і тиску з боку Банкової на державне інформаційне агентство» також повідомила депутатка Ірина Геращенко («Європейська солідарність»).
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Ми не маємо втомлюватися»: лауреатка Премії імені Ґонґадзе Тетяна Трощинська про журналістику і війнуМацука обіймав посаду керівника «Укрінформу» з 9 листопада 2023 року. Він повідомив про «завершення роботи» там 24 травня цього року. Тоді ж Міністерство культури й інформаційної політики повідомило про призначення новим гендиректором «Укрінформу» колишнього речника Східного угруповання військ ЗСУ зі стратегічних комунікацій, військового Сергія Череватого.
В Інституті масової інформації після цього заявили, що військовий, очоливши інформаційну агенцію, може стикнутися з прямим конфліктом інтересів. «Мілітаризація» «Укрінформу», прописана на рівні указу президента, може викликати питання і в наших західних партнерів», – зазначила директорка ІМІ Оксана Романюк.
Олексій Мацука заснував інформагентство «Новости Донбасса», працював на Радіо Свобода, був автором програм в ефірі «Громадського».
З 2020 до 2023 року працював шеф-редактором державного телеканалу FREEДОМ.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Інструмент інформування чи впливу: навіщо Банковій телемарафон та що влада планує робити з ним далі?