Міністерство закордонних справ Литви 22 травня назвало пропозицію міністерства оборони РФ щодо уточнення кордонів між країнами в Балтійському морі «навмисною, цілеспрямованою провокацією з метою залякати сусідні країни та їхні суспільства».
«Це ще один доказ того, що агресивна та ревізіоністська політика Росії загрожує безпеці її сусідів та Європи загалом. Сьогодні Литва запрошує представника Росії для отримання вичерпних пояснень і координує свої дії у відповідь із партнерами», – наводить заяву відомства Delfi.
Міністерство оборони РФ розробило проєкт постанови уряду, яка встановить оновлений перелік точок, від яких відмірюється ширина територіальних вод біля материкового узбережжя та островів Росії в Балтійському морі. Відповідний документ опубліковано на порталі проєктів нормативних правових актів.
В описі проєкту постанови йдеться, що нині чинний перелік географічних координат точок був затверджений у 1985 році і вимагає змін із кількох причин. Зокрема, прямі вихідні лінії РФ у Фінській затоці не мають продовження і замикаються біля РФ, «що не дозволяє визначити зовнішній кордон внутрішніх морських вод Російської Федерації». Чинний перелік також «не враховує практики встановлення прямих вихідних ліній інших держав».
Міноборони також зазначає, що географічні координати точок були визначені за морськими навігаційними картами дрібного масштабу, складеними за матеріалами робіт середини XX століття і «не повною мірою відповідають сучасній географічній ситуації».
Нову систему прямих вихідних ліній відомство запропонувало встановити у східній частині Фінської затоки, а також у районі міст Балтійськ та Зеленоградськ. Це дозволить «використовувати відповідну акваторію як внутрішні морські води Російської Федерації».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Євросоюз може закрити Балтійське море для транспортування російської нафти – FTМіністр закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен нагадала, що зміна морських кордонів регулюється Конвенцією ООН із морського права, учасницею якої є Росія. «Варто нагадати, що створення плутанини також є елементом гібридного впливу. Фінляндія такому розвитку подій не здивована», — написала вона у соцмережі X. Пізніше на пресконференції Валтонен додала, що Фінляндія не бачить у діях РФ провокації.
Президент Фінляндії Александр Стубб заявив, що влада країни бачила інформацію з російських ЗМІ. «Уряд уважно стежить за ситуацією. Росія не звʼязувалася з Фінляндією з цього питання. Ми діятимемо як завжди: розважливо і спираючись на факти», – заявив він.
Удень 22 травня російські агенції «Інтерфакс», «РИА Новости» та ТАСС практично одночасно випустили новину, що Росія не має намірц переглядати лінію державного кордону на Балтиці. Вони посилалися на «військово-дипломатичне джерело».
«Жодних намірів щодо перегляду на Балтиці ширини територіальних вод, економічної зони, континентального шельфу біля материкового узбережжя та лінії державного кордону Російської Федерації не було і немає», – сказав співрозмовник агентств.
Дослідник фінського Інституту зовнішньої політики Юрі Лавікайнен у коментарі Yle заявив, що «за нормальних умов Росія не стала б займатися одностороннім переглядом територіальних кордонів, про які ми дізнаємося з сайту їхнього міністерства оборони». «Навіть якщо йдеться про дрібниці, Росія намагається створити проблеми. Вона намагається викликати у західних країн відчуття, що поточна міжнародна політична ситуація є неприйнятною, і тому з Росією слід вести переговори на вигідних для неї умовах», — сказав він.