У Литві 12 травня відбулися президентські вибори та референдум про зміну статті конституції, яка фактично забороняє подвійне громадянство. Виборчі дільниці закрилися о 20:00 годині за місцевим часом (збігається з київським).
На виборах президента обирали між вісьмома кандидатами. Серед них – чинний президент Гітанас Науседа, колишній голова партії Християнських демократів Ігнас Вегеле, голова уряду Інгріда Шимоніте, колишній голова Конституційного суду Дайнюс Жалімас.
Кандидату для перемоги потрібно набрати понад 50 відсотків голосів. Якщо жодному з них цього не вдасться, через два тижні буде організовано другий тур, де зустрінуться два кандидати, які набрали найбільше голосів.
На голосуванні на референдумі громадяни вирішують, чи варто змінити 12-ту статтю Конституції країни, в якій ідеться, що ніхто, крім окремих випадків, не може бути одночасно громадянином Литовської Республіки та іншої держави. Виправлення прибирає це правило. Це має дозволити литовцям зберігати громадянство в разі отримання паспорта іншої країни.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Голова МЗС Латвії назвала «спільною метою» країн Балтії перемогу України у війніЯвка на голосуванні склала трохи більш як 59 відсотків виборців. Це найвищий результат з 1997 року, коли у першому турі проголосували понад 71% громадян.
Для ухвалення конституційної поправки за неї мають проголосувати більш як половина литовців, які мають право голосу.
Оголошення результату підрахунків очікується після півночі. Вегелі на пресконференції оголосив, що проходить у другий тур разом із Науседою, передає видання «Делфі».
Однією з основних передвиборних тем для кандидатів стала загроза з боку Москви. Президент Науседа та премʼєрка Шимоніте під час дебатів зізналися, що зберігають удома продукти на випадок початку війни, розповідає Reuters. Усі ключові кандидати мають схожу думку з питання про небезпеку від Росії, але пропонують різні способи протидії їй. Литва залишається одним із ключових спонсорів України у її опорі російському вторгненню.