Олександр Лукашенко, ймовірно, прагне використати ПВК «Вагнер» в Білорусі, щоб отримати простір для маневру і збалансувати сили на тлі кампанії Кремля з поглинання Білорусі у форматі «союзної держави». Про це йдеться в огляді американського Інституту вивчення війни (ISW).
«Лукашенко втрутився (у ситуацію щодо заколоту – ред.), щоб бути посередником, ймовірно, частково для того, аби просигналізувати Путіну та іншим високопосадовцям Кремля, що Москва не повинна гратися з Лукашенком і що він має можливість діяти успішно та незалежно в російській політиці», – кажуть аналітики.
Вони також припускають, що Лукашенко може спробувати використати ПВК «Вагнер» в Білорусі, щоб зменшити накопичену структурну залежності білоруської армії від російської.
«Лукашенко може спробувати використати ПВК «Вагнер», щоб допомогти відновити втрачений потенціал білоруської армії, яку та переважно делегувала російському Західному військовому округу», – кажуть в ISW.
Аналітики зауважують: «Оперативне підпорядкування білоруських військових російському Генштабу було де-факто реальністю протягом багатьох років, і переломити такі глибокі інституційні зв’язки буде важко, якщо взагалі можливо. Тим не менш, криза стабільності російського режиму, кажуть в ISW, може створити «нові можливості для Мінська».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: ПВК «Вагнер» в Білорусі: Дуда закликає НАТО до «рішучої відповіді», генсек каже – ще рано говорити про наслідкиПВК «Вагнер» Євгена Пригожина здійснила спробу збройного заколоту в Росії 24 червня через нібито намір Кремля розпустити компанію. Зрештою Пригожин заявив про відмову від руху на Москву та заявив, що його підлеглі «йдуть у зворотному напрямку до польових таборів». Переговори про припинення заколоту відбулися за посередництва Олександра Лукашенка.
Російські медіа повідомили, що кримінальну справу проти засновника «Вагнера» через збройний заколот у Росії закрили. Президент РФ Володимир Путін 26 червня заявив, що учасники угруповання мають вибір: підписати контракт зі збройними силами Росії, залишити службу чи «піти в Білорусь», куди за повідомленнями, відправився Пригожин.
Олександр Лукашенко повідомив, що Євген Пригожин 27 червня прибув до Білорусі. Пізно ввечері 27 червня моніторинговий проєкт «Беларускі Гаюн» повідомив, що бізнес-джет Embraer 600 із бортовим номером RA-02795, яким, як стверджується, користується Пригожин, вилетів від військового аеродрому Мачулищі і направляється в бік РФ.