Президент Сербії Александар Вучич та прем’єр-міністр Косова Альбін Курті окремо один від одного провели зустрічі із лідерами Франції, Німеччини та Італії в Брюсселі для переговорів. Про це повідомляє балканська служба Радіо Свобода.
Зустрічі відбуваються на тлі саміту Європейської ради на рівні лідерів держав ЄС.
Курті та Вучич зустрілися з канцлером Німеччини Олафом Щольцем, президентом Франції Еммануелем Макроном та прем’єр-міністеркою Джорджею Мелоні. До зустрічей також долучився голова зовнішньополітичної служби ЄС Жозеп Боррель.
Боррель сказав журналістам після першого раунду переговорів, що «робота триває» і що, можливо, знадобляться додаткові зустрічі.
За словами Мелоні, вона, Макрон і Шольц закликали «обох лідерів зробити кроки вперед» у напрямку нормалізації їхніх відносин.
Речник зовнішньополітичного відомства ЄС Петер Стано заявив напередодні переговорів, що вони будуть проведені на підтримку повернення до діалогу про нормалізацію відносин.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Боснія і Герцеговина: Додік назвав «цирком» справу проти себе і відмовився визнати провину«Посил ЄС полягає в тому, що ми очікуємо від обох сторін, Сербії та Косова, негайного та безперешкодного повернення до зобов’язань, які випливають із діалогу, та роботи над зниженням напруженості», – додав він.
Двостороння зустріч між Вучичем і Курті не планується, сказав Стано, але дипломатичні джерела повідомили балканській службі Радіо Свобода, що остаточне рішення щодо зустрічі лідерів Сербії та Косово залежатиме від результатів окремих зустрічей з лідерами ЄС.
Візити Вучича та Курті до Брюсселя відбулися після того, як представник ЄС, а також дипломати зі Сполучених Штатів, Франції, Німеччини та Італії відвідали Белград і Приштину минулого тижня і представили план нормалізації відносин між Сербією та Косово на основі попередньої угоди. від лютого цього року.
Деталі плану не розголошуються, але Стано заявив, що він містить «сучасну європейську пропозицію» щодо статуту асоціації муніципалітетів з сербською більшістю в Косово.
У 2013 році між Пріштиною та Белградом було домовлено про створення такої асоціації, яка має представляти сербські громади в Косово. Але з тих пір його не було створено, і Курті виступив проти цієї ідеї, наполягаючи на тому, щоб спочатку офіційно оформити визнання Косова.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Лідери ЄС проведуть саміт із країнами Західних Балкан, щоб обговорити їхній шлях до членстваОфіс Курті 25 жовтня заявив про його згоду з тим, що новий план є «основою для продовження подальших переговорів із країнами-союзниками».
Вучич також сказав, що Белград готова обговорити план, але зазначив, що «заплановані зустрічі будуть непростими».
Він сказав, що «більшість потужних країн Заходу» вже визнали незалежність Косова і що «вони лише шукатимуть способи переконати Сербію» зробити те саме.
Вучич додав, що становище Сербії нібито стало ще важчим після сутичок минулого місяця, коли близько 30 озброєних сербів увірвалися в село Банська на півночі Косова, населеного переважно етнічними сербами, і забарикадувалися в православному монастирі. Поліція відбила монастир після перестрілки, під час якої було вбито трьох нападників і офіцера косовської поліції.
Ці зіткнення були одними з найгірших з тих пір, як Косово проголосило незалежність від Сербії в 2008 році.
Косово звинуватило Сербію в організації «акту агресії» і стверджує, що Белград мав намір анексувати північне Косово після нападу. Сербія відкинула ці звинувачення та заявила, що підозрює лідера етнічних сербів з Косова Мілана Радойчича, який несе відповідальність за сутички.