У Латвії набрав чинності закон про цивільне партнерство

Раніше Конституційний суд Латвії ухвалив, що стаття Конституції про захист сім’ї з боку держави передбачає, зокрема, захист пар однієї статі, «якщо між партнерами існують тісні особисті зв’язки, засновані на розумінні та повазі»

У Латвії набрав чинності закон про легалізацію цивільного партнерства. Тепер дві людини будь-якої статі, які перебувають у близьких відносинах і ведуть спільне домогосподарство, зможуть юридично зареєструвати свої стосунки.

Цим правом уже скористалася одностатева пара в Ризі, пише агентство LETA з посиланням на правозахисний рух Dzіvesbiedri. Партнерство зареєстрували Яніс та Максим, які познайомилися на початку 2019 року та стали жити разом наприкінці того ж року.

Відповідно до закону, партнер має право ухвалювати рішення, пов’язані з лікуванням іншого партнера, якщо той не може самостійно висловити свою волю, отримувати нараховану, але не виплачену до смерті партнера пенсію, отримувати пільги щодо прибуткового податку в разі взаємних подарунків чи позик. На партнера державної посадової особи поширюються самі обмеження на конфлікт інтересів, як і на родичів.

Партнерство закінчується в разі смерті одного з партнерів, шлюбу одного або обох партнерів, а також за взаємного бажання партнерів завершити свої відносини. Розірвати відносини можна за рішенням суду.

Сейм розглядав законопроєкти про інститут партнерства 24 роки, остаточно його легалізували лише з дев’ятої спроби. Закон підтримали 53 депутати від владної коаліції, до якої входять партії «Нова Єдність», «Прогресивні» та «Союз зелених і селян». Опозиція, націонал-консерватори та популісти, голосувала проти.

Раніше Конституційний суд Латвії ухвалив, що стаття Конституції про захист сім’ї з боку держави передбачає, зокрема, захист пар однієї статі, «якщо між партнерами існують тісні особисті зв’язки, засновані на розумінні та повазі». У судовому порядку кількадесят пар, виходячи з цього вердикту, фактично визнали свої відносини сімейними. При цьому в ухваленому законопроєкті є фраза «партнерство не прирівнюється до шлюбу», яка, як пише Delfi, покликана «заспокоїти прихильників традиційних цінностей».

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Греція легалізувала одностатеві шлюби

Інститут одностатевих партнерств існує, наприклад, у таких країнах Центральної та Східної Європи, як Угорщина та Чехія. Естонія стала першою країною регіону, що легалізувала одностатеві шлюби.