Німецький журналіст Даніель Ланґе, який раніше працював на фінансований Росією телеканал RT, заявив, що його роботодавець просив його шпигувати за російським опозиціонером Олексієм Навальним, коли той лікувався у Німеччині.
11 березня Ланґе розповів Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода (RFE/RL), що його призначення «не мало журналістського підтексту» і в кінцевому підсумку спонукало його розірвати контракт з RT Deutsch – німецьким відділенням контрольованого Кремлем видання.
Ланґе сказав, що йому і його колезі було доручено перевірити, як далеко вони можуть пройти в будівлі «Шаріте», скільки «контрольно-пропускних пунктів» вони можуть перетнути непоміченими і як близько вони можуть підійти до Навального в відділенні інтенсивної терапії непомітно.
«Я кілька разів сказав їм, що я не секретний агент, і запитав, що вони зроблять зі мною в Росії, якщо я таємно сфотографую солдата перед військовим госпіталем», – розповів Ланґе RFE/RL.
За словами Ланґе, він навмисно привернув до себе увагу, перебуваючи в лікарні, розповівши там поліції, що є журналістом «RT з Росії». Потім він отримав інше завдання – наглядати за главою адміністрації Навального Леонідом Волковим і головою відділу розслідувань ФБК Марія Пєвчих .
«Встановити місцеперебування Волкова за фотографією його квартири було абсурдом, позбавленим журналістського значення», – наголосив Ланґе. «Волков не ховався в Берліні і не давав інтерв’ю. Якби ви хотіли взяти у нього інтерв’ю, ви б зробили офіційний запит», – додав він.
Ланґе також сказав RFE/RL, що нове керівництво агентства доручило йому і його оператору «показати весь бруд Німеччини» в коротких кліпах. «Саме тоді я вирішив піти, а також доповісти про те, що відбувалося за лаштунками», – сказав журналіст.
10 березня RT заявив, що має намір подати в суд на німецький таблоїд Bild, де Ланґе вперше виступив зі звинуваченнями. Оголошуючи про позов проти Bild, RT натякнув, що звинувачення можуть бути частиною кампанії проти російського телеканалу в Німеччині.
Минулого тижня Ланґе опублікував книгу під назвою «Всередині RT Deutsch: медіа-армія Путіна в Німеччині», в якій він згадує свої два роки роботи на агентство.
Російський опозиціонер Навальний і Україна
Восени 2014 року Олексій Навальний у відповідь на запитання про статус Криму риторично запитав: «Крим – це бутерброд із ковбасою, чи що, щоб його туди-сюди повертати?». Він визнав, що Росія порушила міжнародне право, окупувавши український півострів, але заявив, що Крим «де-факто російський».
Згодом опозиціонер зазначав, що метафора з бутербродом не найбільш вдала, але вона встигла стати крилатою.
Хоча Навальний заявляв, що Росія захопила півострів незаконно, у 2015-му в інтерв’ю російській службі Радіо Свобода і «Голосу Америки» він сказав, що «питання Криму» не вдасться швидко вирішити. Політик пояснив це тим, що там нібито мешкає 3 мільйони людей із російськими паспортами. Виходом із ситуації тоді він назвав «чесний референдум», перед яким можливість агітувати матимуть українська влада і кримські татари.
Однак вже в 2017 році Навальний заявив, що «не бачить вирішення кримської проблеми», і цю проблему, на його думку, «не вирішить ані президент Путін, ані президент Навальний».
Читайте також: «Вражений бацилою російського шовінізму». Українські оглядачі про затримання Навального
У 2017 році Навальний визнав, що в Україні воюють російські війська, і пообіцяв вивести їх в разі перемоги на президентських виборах 2018 року (до участі в яких зрештою не був допущений). Водночас він заявляв про необхідність надати жителям Донбасу амністію та гарантії захисту від репресій.
При цьому опозиціонер у коментарі DW називав тему України «периферійною» для внутрішньої російської політики, а її обговорення – хоч і важливим, але таким, «чого хоче Путін», аби нав’язувати свій порядок денний.