У Киргизстані схвалили подібний до російського закон про «іноагентів»

Жогорку Кеңеш, парламент Киргизстану, фото ілюстративне

Парламент Киргизстану ухвалив закон «про іноземних представників», який багато в чому списаний з російського закону про «іноагентів», повідомила 14 березня киргизька служба Радіо Свобода.

За ухвалення документа проголосували 66 депутатів, пʼятеро виступили проти, ще кілька депутатів були відсутні на засіданні або не стали голосувати (загалом у парламенті 90 депутатів). Киргизьке видання Kloop пише, що закон схвалили за дві хвилини без обговорень.

Він дає змогу посилити державний контроль за некомерційними організаціями (НКО). Згідно з документом, НКО, які отримують фінансування з-за кордону та здійснюють політичну діяльність, оголошуються «іноземними представниками» та будуть включені до спеціального реєстру.

Такі НКО будуть зобовʼязані складати додаткові звіти киргизькій владі і можуть піддаватися позаплановим перевіркам. Крім того, «іноземні представники» мають супроводжувати свої публікації спеціальною плашкою.

Виправдовуючи необхідність закону, його головна прихильниця депутатка Надіра Нарматова говорила, що НКО щороку одержують гранти на свої проекти, але не звітують, на що їх витрачають. У початковій версії законопроєкту також містилася норма про кримінальну відповідальність, проте пізніше її виключили.

Громадськість, активісти та міжнародні організації, зокрема Human Rights Watch та Amnesty International, критикували законопроєкт та закликали депутатів його не ухвалювати. Вони говорили, що такий закон може призвести до того, що в Киргизстані закриється більшість НКО, а міжнародні донори підуть із країни.

Перший закон про іноагентів у Росії був схвалений у 2012 році. Упродовж кількох років цей реєстр поповнювався повільно, але незадовго до повномасштабного російського вторгнення в Україну репресії посилилися. Зараз російська влада може оголосити іноагентом будь-кого, хто перебуває під «іноземним впливом», визначення якого в законі є розпливчастим.

До російського реєстру включені понад 570 «іноземних агентів»: фізичних осіб, ЗМІ, НКО та рухів. Їхні права в Росії обмежені.

Торік свій закон про «іноагентів» хотіли ухвалити в Грузії. Однак після масових протестів грузинський парламент відхилив цей документ.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Грузія: владна партія після акцій протесту відкликала з парламенту законопроєкт про «іноагентів»