20 кримських журналістів перебувають в ув’язненні РФ за свою професійну діяльність – правозахисники

За даними правозахисників, у багатьох випадках ув’язнені журналісти зазнають тортур, їм також часто відмовляють у наданні медичної допомоги

Двадцять кримських журналістів перебувають у російському ув’язненні за свою професійну діяльність, повідомила представниця Центру захисту прав людини Zmina Вікторія Нестеренко на пресконференції перед стартом третього парламентського саміту «Кримська платформа», повідомляє кореспондент проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії.

За її словами, у багатьох випадках ув’язнені журналісти зазнають тортур, їм також часто відмовляють у наданні медичної допомоги, як це відбувається з громадянськими журналістами Іриною Данилович і Аметом Сулеймановим.

Як повідомила Нестеренко, на сьогоднішній день ситуація для позбавлених волі кримських журналістів залишається важкою, оскільки за весь час від початку повномасштабного вторгнення Україна змогла звільнити лише двох кримських політв’язнів. У зв’язку з цим правозахисниця закликала журналістів виявляти солідарність із кримськими колегами, які перебувають в ув’язненні.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Правозахисники назвали посадовців РФ, причетних до переслідувань у Криму

Також вона зазначила, що російська влада широко переслідує жителів Криму за те, що вони пишуть правду про війну або воєнні злочини російської армії. За даними правозахисниці, з початку повномасштабної агресії Росії було зафіксовано щонайменше 15 судових процесів проти журналістів за такі порушення. Як приклади вона навела переслідування громадянської журналістки Лутфіє Зудієвої і незалежної кримськотатарської газети «Qırım».

Раніше голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник заявила, що від початку окупації Криму Росія розвивала систему кримінальних політичних переслідувань проти журналістів.

За її інформацією найчастіше використовуються звинувачення у тероризмі, шпигунстві чи зберіганні зброї. Як приклад вона навела справу журналіста-фрілансера проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії Владислава Єсипенка, в машину якого ФСБ підкинула гранату, і це спричинило фабрикацію кримінальної справи проти нього.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Прокуратура Криму: слідчому ФСБ, який переслідував Єсипенка, загрожує до 12 років тюрми

На початку травня менеджерка проєкту Центр прав людини ZMINA Вікторія Нестеренко повідомляла, що за 2022 і 2023 рік зафіксовано 162 випадки тиску на журналістів в окупованому Росією Криму.

У листопаді 2023 року правозахисна організація «КримSOS» у Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів опублікувала список кримських журналістів, які з 2014 року зазнали або зазнають кримінальних переслідувань з боку РФ. З 19 журналістів, які потрапили до списку, 16 досі перебувають у місцях позбавлення волі. Серед опублікованих у списку переслідуваних журналістів більшість співпрацювала з Крим.Реалії. Першим у списку позначено позаштатного журналіста Крим.Реалії Владислава Єсипенка.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Не береш паспорт РФ – у карцер або рити окопи»: доля українських журналістів у російському полоні