Кремль: притулок Асаду надали за рішенням Путіна, їхня зустріч поки не планується

Пошкоджений портрет Башара Асада в Дамаску, Сирія, 8 грудня 2024 року

У Кремлі підтвердили надання притулку в Росії поваленому президенту Сирії Башару Асаду і його родині. Рішення про це ухвалив російський президент Володимир Путін, повідомив 9 грудня речник Кремля Дмитро Пєсков.

«Зрозуміло, подібні рішення без голови держави ухвалюватися не можуть. Це його рішення», – заявив Пєсков, спілкуючись із журналістами.

Напередодні ввечері російські державні ЗМІ повідомили з посиланням на джерела про те, що Асад, який залишив Сирію на тлі взяття Дамаска й інших великих міст загонами озброєної опозиції, прибув до Росії, де отримав притулок.

За словами речника Кремля, у графіку Путіна поки що немає зустрічі з Асадом. Він також не сказав, де перебуває скинутий сирійський президент.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Союзника Путіна повалено. У світі реагують на події в Сирії

Російська влада офіційно називає Асада колишнім президентом, стверджуючи, що він домовився з опозицією про передачу влади. Сам Асад ніяк не коментував падіння свого режиму і не з’являвся на публіці.

Путін неодноразово раніше зустрічався з Асадом, на боці якого російські збройні сили брали участь у громадянській війні в Сирії. ЗМІ повідомляли, що після початку наступу загонів повстанців наприкінці листопада Асад приїжджав до Москви і, можливо, зустрічався з Путіним, офіційно про цю поїздку не повідомляли.

Пєсков також заявив, що швидкість останніх подій у Сирії, внаслідок яких Асад втратив владу, здивувала весь світ, у тому числі й Росію.

За словами речника Кремля, «поки що передчасно» говорити про долю військових баз, які перебувають у Сирії. «У будь-якому випадку це все є предметом для обговорення з тими, хто буде при владі в Сирії», – зазначив він.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Рада безпеки ООН проведе засідання щодо Сирії на тлі закликів до стабільності

Російська влада до останнього моменту називала «терористами» більшу частину озброєних противників Асада, російські військові брали участь у бойових діях проти них. Водночас у Москві заявляють, що перебувають у контакті з основними опозиційними групами і, зокрема, отримали запевнення, що російським базам і диппредставництвам нічого не загрожує.

Джерела, у тому числі Головне управління розвідки Міноборони України, стверджували, що російські військові виводять кораблі з військово-морської бази у Тартусі й вивозять літаками озброєння і військову техніку з авіабази в Хмеймімі. Як з’ясувало Радіо Свобода, два російські літаки Ан-124 залишили авіабазу Хмеймім у Сирії 9 грудня о 4:16 та 4:27 ранку за місцевим часом.

2014 року в Росії оселився повалений український президент Віктор Янукович. На відміну від Асада Москва протягом деякого часу після втечі з України продовжувала вважати його легітимним президентом, проте потім перестала визнавати його в цьому статусі.

Кінець правління Асадів у Сирії (фоторепортаж)