У Конгресі США заплановані слухання щодо переміщення українських дітей до Білорусі

Іграшка з плакатом «Поверніть вкрадених дітей додому» біля штаб-квартири ООН, 23 лютого 2023 року

У Конгресі США 5 грудня відбудуться слухання щодо причетності Білорусі до примусового переміщення і перевиховання українських дітей, повідомила Комісія США з безпеки і співробітництва в Європі (Гельсінська комісія).

Також під час слухань будуть розглянуті питання військової співпраці Білорусі й Росії, а також ухилення ними від санкцій.

За повідомленням, на засіданні виступлять представник асоціації колишніх силовиків BelPol Матвій Купрейчик, голова МЗС Литви Габріелюс Ландсбергіс і експертка з правових питань Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська.

За різними оцінками, від початку широкомасштабної війни з окупованих Росією територій України до Білорусі вивезли не менше ніж 2,5 тисячі українських дітей (за оцінкою «Народного антикризового управління» – не менше ніж 3,5 тисячі).

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: МКС отримав нові докази злочинів Росії проти українських дітей. Які саме і на що можна сподіватися

Правозахисники виявили 18 білоруських закладів, до яких з 2021 року регулярно возили українських дітей віком від шести років.

За повідомленнями правозахисників і розслідуванням Радіо Свобода, дітей з окупованих Росією територій України, яких привозять нібито на відпочинок до Білорусі, перевиховують у дусі любові до Росії і мілітаризують в інтересах російської державної політики з викорінення української національно-культурної самобутності.

У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна і дитячого омбудсмена РФ Марії Львової-Бєлової через депортації українських дітей. Того ж білоруські демократичні сили домагаються і щодо Олександра Лукашенка, який зізнався у переміщенні дітей.

ПАРЄ раніше ухвалила резолюцію, в якій визнала примусове вивезення українських дітей до Росії геноцидом, а Олександра Лукашенка й уряду Білорусі причетним до нього.

Як заявила на засіданні Ради безпеки ООН 4 грудня радниця керівника Офісу президента України й операційна директорка ініціативи Bring Kids Back UA Дарія Зарівна, Україна розшукує майже 20 тисяч дітей, які стали жертвами незаконної депортації і примусового переміщення в Росію, проте реальна цифра може бути в рази більшою.