Клімкін: Україна вже передала Росії ноту про непродовження договору про дружбу

За словами голови МЗС, Україна докорінно перегляне договірно-правову базу свохї відносин із Росією

Київ надіслав Москві ноту про відмову від пролонгації договору про дружбу. Про це повідомив на брифінгу в Києві міністр закордонних справ України Павло Клімкін.

«Це дуже важливий момент, оскільки в цій ноті дуже детально аргументується щодо всіх порушень Росії – я підкреслю тут знову-таки – всіх положень цього договору. Це стосується як збройної агресії Росії проти України, гібридної агресії Росії проти України, економічного тиску, звичайно, порушення прав громадян України. Цей договір фундаментально порушений Росією, тому не може бути пролонгований», – заявив міністр.

Він, однак, заявив, що Україна використовувала договір про дружбу в рамках низки своїх позовів, пов’язаних із агресією Росії, зокрема в Міжнародному суді ООН.

«Саме посилання на порушення Росією цього договору допомогло нам досягти успіху в процесі навколо так званої «трьошки» Януковича. Тим, що це рішення прийняте, ми завдячуємо в тому числі послідовній юридичній практиці», – додав Клімкін.

Він зазначив, однак, що в договорі не передбачено процедури врегулювання суперечок. На думку міністра, Київ перегляне свою договірно-правову базу з Росією. Однак не уточнив, які саме угоди між двома країнами будуть переглянуті.

В Міністерстві закордонних справ Росії небажання України подовжувати договір назвали «антиросійським чадом» і «деструктивними кроками».

Читайте також: «Розірвання договору про дружбу з Росією. Які наслідки для України?​»

Договір про дружбу між Україною і Росією був підписаний 1997 року і нині є чинним. Він, серед іншого, передбачає, що сторони «поважають територіальну цілісність одна одної і підтверджують непорушність існуючих між ними кордонів», а також «будують відносини одна з одною на основі принципів взаємної поваги до суверенної рівності, непорушності кордонів, мирного врегулювання спорів, незастосування сили або загрози силою».

Документ був укладений на термін у десять років; у 2008 році його дію було автоматично продовжено. Щоб припинити дію договору, Україна має офіційно сповістити Росію не пізніше ніж за шість місяців до закінчення чергового десятирічного періоду – тобто до 30 вересня 2018 року.

Росія виступає різко проти нинішньої влади України, яка чинить опір російській гібридній агресії, і, за словами оглядачів і політологів, намагатиметься на майбутніх парламентських і президентських виборах в Україні привести до влади проросійські сили.