Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв підтвердив, що афганський рух «Талібан» виведений зі списку заборонених організацій. Про це він сказав 3 червня на засіданні Ради Парламентської асамблеї ОДКБ (Організація договору про колективну безпеку, очолюваний РФ військовий союз – ред.).
«Казахстан вивів режим талібів із терористичного списку, виходячи з міркувань важливості розвитку торговельно-економічного співробітництва з сучасним Афганістаном і розуміння того, що даний режим є довгостроковим фактором», – заявив Токаєв.
За його словами, одним зі стратегічних завдань є «активне залучення Афганістану до міжрегіональних звʼязків». Він також закликав підтримати ініціативу Казахстану щодо створення в Алмати регіонального центру ООН з метою сталого розвитку для Центральної Азії та Афганістану.
У грудні 2023 року представник МЗС Казахстану Айбек Смадіяров заявив про виключення «Талібану» зі списку заборонених у країні організацій. Що ж до політичних контактів, зазначив він, Казахстан «суворо дотримуватиметься» ухвалених Радою безпеки і Генеральною асамблеєю ООН рішень і резолюцій. Рада безпеки ООН раніше запровадила санкції проти структур та фізичних осіб, повʼязаних із талібами.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Лавров пропонує Путіну виключити «Талібан» з числа заборонених організаційКраїни Заходу не визнають «Талібан» законним урядом Афганістану. Президент США Джо Байден заявив, що таліби мають пройти довгий шлях, якщо вони хочуть міжнародного визнання. Виключити «Талібан» зі списку заборонених організацій може Росія: наприкінці травня міністерства закордонних справ та юстиції Росії доповіли Володимиру Путіну, що рух «Талібан» можна виключити зі списку заборонених організацій.
Рух «Талібан» був заборонений у Казахстані рішенням Верховного суду від 15 березня 2005 року. Як зазначає казахська служба Радіо Свобода, Астана неодноразово надсилала офіційні делегації до Кабула після захоплення влади в Афганістані талібами у 2021 році. Влада країни заявляла про готовність до контактів з новою владою Афганістану, зокрема для розвʼязання гуманітарних проблем.