До річниці руйнування Каховської ГЕС біля посольства РФ у Варшаві провели перформанс

Акція протесту біля посольства Росії у Варшаві до річниці підриву Каховської ГЕС, Польща, 6 червня 2024 року

У річницю руйнування Каховської ГЕС українські й польські активісти у Варшаві організували акцію протесту біля російського посольства. Вона відбулася у формі перформансу, який відтворює події дня руйнування дамби.

Біля будівлі посольства РФ поставили мініатюру Каховської ГЕС з пінопласту.

Біля неї теж з пінопласту будиночки, а також вазони. Після хвилини мовчання за загиблими від руйнування дамби, прозвучав звук вибуху. Великі потоки води під тиском зруйнували імпровізовану гідроелектростанцію. Також у воді опинилися люди, які стояли поруч, хати і рослини.

«Нам здається, що світ не до кінця розуміє, яка трагедія сталася в Каховці. Він не до кінця розуміє, наскільки великий екоцид, наскільки масштабний геноцид стався за участі Росії. Цим наглядним прикладом ми хочемо показати: «Ви не бачите злочину? Ось він. Гляньте і нарешті вирішіть для себе, чи ви підтримуєте Україну, чи ви закриваєте очі на геноцид і екоцид», – сказала у коментарі Радіо Свобода активістка громадської ініціативи «Євромайдан Варшава» Вікторія Погребняк.

Учасники акції тримали у руках фото зруйнованої ГЕС та плакати із написами «Руйнування природи – російський злочин проти людства», «Стоп екоциду України», «Це була кров, а не вода», «Справедливість для Каховки! Покарати винних».

«Стільки, скільки плачуть українці від того горя, яке є в нашій країні, мабуть, не плаче ніхто. Це боляче, про це постійно думаєш. Не можна жити і про це не згадувати. Ми маємо робить все, щоб цьому завадити, щоб більше ніколи таке не повторилося. У мене є родичі на Херсонщині, саме ці події вони не пережили, але пережили окупацію та інші жахи, які відбувалися на півдні», – розповіла одна з учасниць акції киянка Ірина.

Польська активістка Домініка Ласота, яка бере участь у всіх проукраїнських акціях, заявила, що підривом Каховської ГЕС російські війська завдали жорстокого удау не лише тисячам родин, а й довкіллю: «Це не була катастрофа, це було масове вбивство, яке вчинила Росія, знищуючи людей і природу Херсонщини. Це масове вбивство, за яке Росія досі не понесла жодної відповідальності. Щоб здолати цей російський тероризм, щоб всі ми були у безпеці і жили у вільний Європі, а Україна здобула перемогу, мусимо всі обʼєднатися у боротьбі проти зла».

Своєю акцією активісти хотіли нагадати світові про екологічну катастрофу, яку спричини російські війська, зруйнувавши дамбу.

Також учасники протесту вимагали, щоби європейські країни визнали теракт в Каховці геноцидом і екоцидом, щоб визнали винною у цьому Росію та ухвалили відповідні рішення та санкції, аби покарати винних.

Your browser doesn’t support HTML5

Рік після руйнування греблі Каховської ГЕС: які наслідки катастрофи

Офіс генпрокурора України повідомив 6 червня, що в рамках розслідування руйнування греблі Каховської ГЕС підозру висунули російському генерал-полковнику, екскомандувачу російським угрупованням «Днєпр» Олегу Макаревичу. У Службі безпеки України вважають, що саме цей російський воєначальник наказав підірвати об’єкт.

На світанку 6 червня минулого року стало відомо про часткове руйнування дамби Каховської ГЕС. Українська влада звинуватила у підриві дамби російські окупаційні сили, які захопили, замінували і контролювали гідроелектростанцію від 24 лютого 2022 року. Російська окупаційна влада натомість стверджувала, що це ЗСУ вночі обстріляли і пошкодили дамбу Каховської ГЕС.

Численні експерти заявляли, що руйнування дамби відбулося, найімовірніше, через закладення великої кількості вибухівки на ГЕС, яку контролювали війська РФ.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Україна ініціює міжнародний арбітраж, щоб змусити РФ відшкодувати збитки за руйнування Каховської ГЕС