ISW: Росія намагається посіяти паніку щодо наступу на Харків і може спробувати знищити місто

Зокрема, таким чином дослідники прокоментували удар РФ по телевежі в обласному центрі

Кремль проводить інформаційну операцію одночасно з повітряними атаками на Харків, щоб «переконати українців тікати» з міста перед ймовірним наступом на цьому напрямку – про це йдеться в останньому звіті американського Інституті дослідження війни.

Зокрема, таким чином дослідники прокоментували удар РФ по телевежі в обласному центрі. Зокрема, ISW вказав на те, що російські «воєнкори» намагалися виправдати удар нібито розміщенням невстановлених засобів протиповітряної оборони та координаційного обладнання на вежі. Вони також «натякали», що російські війська вже намагалися вражити телевежу в Харкові, а також інші вежі в Сумах і Чернігові кілька разів, у тому числі в березні 2022 року.

«Кремль, можливо, намагається нагадати про удар (по телевежі – ред.) у Києві в березні 2022 року та перші тижні вторгнення Росії в Україну, щоб створити паніку серед українців під час ще одного складного моменту війни», – йдеться в звіті.

Аналітики припускають, що кремлівська пропаганда намагається використати занепокоєння щодо майбутнього наступу Росії на Харків, аби «створити перебільшену паніку серед українців».

Читайте також: Влада: сили РФ ударили ракетами по Харківському району, виникла пожежа на птахофабриці

«ISW оцінює, що ймовірність успішного наземного наступу Росії проти Харкова є дуже низькою, якщо Україна швидко отримає нову військову допомогу США», – вважають в установі.

Інститут посилається на попередження української влади про спроби Росії посіяти паніку серед цивільних у Харкові, а також на заявах російських пропагандистів про нібито неминуче знищення та захоплення міста.

Водночас дослідники наводять свої попередні оцінки, за якими такий наступ був би «надзвичайно амбітним заходом», який створить значні виклики для російських військ.

«Російське військове командування може спробувати знищити Харків за допомогою повітряних, ракетних і дронових ударів і спровокувати масштабне внутрішнє переміщення українських цивільних, якщо російські військові вирішать, що вони не можуть успішно захопити місто наземними операціями. Продовження своєчасної військової допомоги США та Заходу, зокрема надання систем протиповітряної оборони та ракет, буде мати вирішальне значення для захисту Україною міста Харкова», – заявляє ISW.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив 19 квітня, що Харків «відіграє важливу роль» в ідеї президента Росії Володимира Путіна про створення демілітаризованої «санітарної зони» в Україні нібито для захисту російських прикордонних населених пунктів.

Читайте також: У Харкові відкрили перший сервісний центр МВС під землею

Нещодавно в інтерв’ю виданню Bild президент Володимир Зеленський заявив, що не може виключати можливості великої наступальної операції Росії на Харків, і наголосив, що українські сили роблять все можливе, щоб Росія не захопила місто.

Російське видання «Медуза», яке працює за межами Росії, але посилалося на свої джерела у Кремлі, писало, що після того, як Володимир Путін переобрався на наступний президентський термін, російське військове і політичне керівництво розмірковує над планами «щонайменше захопити Харків».

Народний депутат від фракції «Голос», секретар комітету з питань національної безпеки, оборони і розвідки Роман Костенко вважає, що на даний момент Росія не може провести великий наступ у Харківській області.

Останнім часом російські війська посилили свої атаки Харкова і Харківщини. Як заявив міський голова Ігор Терехов, російські війська найчастіше обстрілюють Харків з С-300 з Бєлгородської області Росії – ці снаряди за 40 секунд долітають до міста, проте все частіше застосовують і «Шахеди».

Попри докази і свідчення, Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних.