Російські офіційні особи продовжують інформаційні операції щодо обміну військовополоненими, щоб зобразити Україну як таку, що не бажає вести переговори, і підірвати довіру українців до свого уряду, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
«ISW продовжує оцінювати, що інформаційні операції Кремля, зосереджені навколо військовополонених, ймовірно, мають на меті відволікти увагу від власних зусиль Кремля, спрямованих на зрив процесу обміну полоненими, а також від постійних повідомлень про порушення прав людини в Росії, включаючи страти, вчинені проти українських військовополонених», – кажуть аналітики.
В Інституті вивчення війни нагадують, що речниця Міністерства закордонних справ (МЗС) Росії Марія Захарова заявила 27 листопада, що Росія має список з 630 українських військовополонених, яких вона «негайно» готова обміняти в рамках обміну «один на один».
2 грудня Уповноважений з прав людини в РФ Тетяна Москалькова опублікувала список нібито 630 українських військовополонених і заявила, що Україна відмовилася від обміну після того, як його запропонувала Росія. Секретар Українського координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими генерал-майор Дмитро Усов заявив 3 грудня, що російська влада не подавала запитів на обмін полоненими офіційними каналами, і що опублікований список включає цивільних осіб і військовополонених, яких Україна вже повернула додому.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Журналісти встановили місце фільтраційного табору у Білорусі, де військові РФ катували українців навесні 2022-гоУсов зазначив, що російська влада зацікавлена лише в обміні військовополонених, захоплених українськими силовиками в Курській області. Усов заявив, що російські чиновники, які публічно заявляють, що Україна підриває процес обміну полоненими, намагаються дискредитувати український уряд.
«Російське інсайдерське джерело також зазначило 29 листопада і 3 грудня, що заяви Захарової і Москалькової про нібито готовність Росії провести великий обмін полоненими є спробою представити західним партнерам і союзникам України неправдивий наратив про те, що українське керівництво не бажає вести переговори, при цьому неправдиво зображуючи Росію як сторону, зацікавлену в переговорах», – йдеться у звіті.
В ISW наголошують, що Росія, а не Україна, раніше демонструвала небажання проводити обмін військовополоненими, оскільки, як повідомляється, Росія відхиляла українські пропозиції щодо обміну за кілька місяців до початку наступу українських військ у Курській області в серпні 2024 року.
У резолюції Парламентська асамблея Ради Європи вказано, що станом на 18 вересня 2024 року 65 956 українських військовослужбовців і цивільних осіб вважаються зниклими безвісти або полоненими.
За даними уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця, станом на листопад 2024 року від початку повномасштабного вторгнення Україні вдалося повернути з російського полону 3767 українців, з них лише 186 – цивільні особи.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Київ відреагував на заяви Москалькової щодо обміну полоненими