Масуд Пезешкіан склав присягу як новий президент Ірану під час засідання парламенту 30 липня. Він переміг на позачергових президентських виборах на початку цього місяця й успадкував економіку, зруйновану безгосподарністю і санкціями, й суспільство, яке показало, що вийде на вулиці, щоб вимагати основних свобод.
«Я, як президент, перед cвященним Кораном і народом Ірану, клянуся всемогутнім Богом бути охоронцем офіційної релігії, системи Ісламської республіки і конституції країни», – сказав Пезешкіан під час церемонії, яка транслювалася в прямому ефірі на державному телебаченні.
28 липня верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї офіційно затвердив Пезешкіана на посаді й доручив йому зосередитися на розвитку відносин із сусідами Ірану, а не із західними державами, після того, як новий президент висловив відкритість до переговорів із Заходом.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Держдеп США не очікує «фундаментальних змін» після інавгурації нового президента ІрануПомірний реформіст Пезешкіан, 69-річний колишній кардіохірург, переміг ультраконсервативного прихильника жорсткої лінії Саїда Джалілі у другому турі виборів 5 липня, набравши майже 54 відсотки голосів. Джалілі отримав трохи більше ніж 44 відсотки.
Позачергові вибори були призначені після загибелі попереднього президента Ебрагіма Раїсі в результаті аварії гелікоптера в травні. У першому турі голосування 28 червня взяли участь 39 відсотків виборців, що було рекордно низькою явкою на президентських виборах в історії Ісламської республіки.
У другому турі голосування 5 липня явка зросла приблизно до 49 відсотків.
На церемонії інавгурації були присутні високопосадовці з таких країн, як Вірменія, Таджикистан, Азербайджан, Єгипет, Судан, Ірак, Туреччина, Саудівська Аравія, Куба і Бразилія. Також був присутній представник Європейського союзу Енріке Мора.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: В Ірані зросла кількість страт після президентських виборівРегіональні союзники, яких підтримує Іран, також були в Тегерані, зокрема лідер «Хамасу» Ісмаїл Ханія і голова палестинського «Ісламського джихаду» Зіяд ан-Нахала. Сполучені Штати і Європейський союз визнали обидві групи терористичними організаціями. Ліванська «Хезболла» і єменські повстанці Хуті також надіслали своїх представників.
Тим часом, США 30 липня оголосили про запровадження нових санкцій проти компаній і осіб, які сприяли закупівлям ключових компонентів для іранської програми балістичних ракет і безпілотних літальних апаратів.
У той час як очікується, що Пезешкіан буде більш поміркованим президентом Ірану, держсекретар США Ентоні Блінкен сказав 19 липня, що «верховний лідер продовжує вирішувати питання» в країні.
Блінкен «рішуче» підтвердив, що, згідно з політикою США, Ірану не можна дозволити отримати ядерну зброю, і сказав, що США «максимально посилюють тиск на Іран у всіх напрямках», включно з більш ніж 600 санкціями проти іранських громадян і організацій.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: США запровадили санкції проти посередників у закупівлі Іраном компонентів для ракет і БПЛА