Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності сьогодні вранці переглянув законопроєкт №10242 щодо посилення кримінальної відповідальності за розповсюдження інформації з електронних реєстрів, який, на думку журналістів, загрожує свободі слова та боротьбі з корупцією. Про це Радіо Свобода (Свобода.Ранок) повідомив перший заступник голови комітету з питань правоохоронної діяльності, народний депутат від фракції «Голос» Андрій Осадчук.
Зокрема, депутати знизили рівень кримінальної відповідальності, передбачений законопроєктом за несанкціоноване розкриття даних реєстрів: замість раніше запропонованих від п’яти до восьми років позбавлення волі тепер депутати пропонують від двох до п’яти років покарання.
«За рішенням погоджувальної ради депутатських груп і фракцій комітет з питань правоохоронної діяльності сьогодні вранці переглянув законопроєкт №10242 в частині пониження санкцій… Що зараз, що вчора це – кримінальний злочин. Але санкцію четвертої частини статті зрівняли з третьою, тобто у період воєнного стану – від 2 до 5 років», – розповів Осадчук.
Рішення підтримав також голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, повідомив депутат.
Напередодні український Медіарух, медійні та правозахисні організації закликали Верховну Раду не підтримувати законопроєкт №10242 в його нинішній редакції, оскільки він, на думку авторів звернення, «несе суттєві загрози для свободи слова, роботи журналістів, захисту журналістських джерел та викривачів корупції в Україні».
У заяві йдеться, що «під прикриттям боротьби зі «зловживанням даними» створюється інструмент, який може бути використаний для переслідування журналістів, що висвітлюють корупційні схеми або зловживання владою».
Законопроєкт №10242 передбачає «внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення кримінальної відповідальності за несанкціоноване втручання, збут або розповсюдження інформації, що оброблюється в публічних електронних реєстрах та посилення кримінальної відповідальності під час дії воєнного стану за кримінальні правопорушення у сфері використання інформаційно-комунікаційних систем». Документ був зареєстрований у парламенті ще 9 листопада 2023 року і нині готується до повторного другого читання.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Медіарух закликав Раду не підтримувати законопроєкт №10242 – «несе загрози для свободи слова»