Єврокомісія наказала TikTok зберегти всі дані про вибори в Румунії

Єврокомісія уточнює, що TikTok повинен зберегти внутрішні документи та інформацію щодо дизайну та роботи його рекомендаційних систем, а також про заходи для запобігання навмисному маніпулюванню через скоординовану неавтентичну поведінку

Європейська комісія наказала соцмережі TikTok «заморозити та зберегти» дані, пов’язані з виборами президента Румунії – про це відомство заявило 5 грудня.

«Ми віддані суворому виконанню Закону про цифрові послуги. Сьогодні ми наказали TikTok заморозити й зберегти всі дані та докази, які мають стосунок до виборів у Румунії», – заявила Єврокомісія.

У відомстві уточнили, що цьому кроку передувала нещодавно розсекречена інформація про зовнішнє втручання з боку Росії.

Виконавча віцепрезидентка Єврокомісії з технічного суверенітету, безпеки та демократії Генна Вірккунен також уточнила, що наказ поширюється і на дані щодо інших прийдешніх виборів у Євросоюзі.

«Цей наказ про збереження є ключовим кроком у допомозі слідчим у встановленні фактів і доповнює наші офіційні запити на інформацію, які потребують інформації після вчорашнього розсекречення секретних документів. Ми також посилюємо контакти з цифровими та кіберрегуляторами по всій Європі у світлі нових доказів систематичної неавтентичної діяльності», – заявила Вірккунен.

Читайте також: США закликають розслідувати втручання Росії у румунські вибори

Єврокомісія уточнює, що TikTok повинен зберегти внутрішні документи та інформацію щодо дизайну та роботи його рекомендаційних систем, а також про заходи для запобігання навмисному маніпулюванню через скоординовану неавтентичну поведінку.

Крім того, збереженню підлягають документи та дані про будь-які систематичні порушення умов використання TikTok, які забороняють використання функцій монетизації для просування політичного контенту на сервісі. Наказ про збереження стосується національних виборів у країнах Євросоюзу з 24 листопада 2024 року до 31 березня 2025 року.

Єврокомісія також скликає засідання Європейської ради координаторів цифрових послуг на 6 грудня, щоб обговорити реакцію на «виявлені докази, що акаунти в інших країнах-членах спрямовували свою діяльність на румунську діаспору».

4 грудня Вища рада національної оборони Румунії розсекретила документи, пов’язані з передвиборчою кампанією ультраправого кандидата в президенти Келіна Джорджеску, який несподівано переміг у першому турі виборів 24 листопада. Згідно з оприлюдненими даними розвідки, сервіс TikTok повідомив румунській владі про виявлення мережі акаунтів, пов’язаних з російським державним ЗМІ Sputnik, цільовою аудиторією мережі були користувачі в Румунії та Молдові.

Читайте також: Вплив на вибори: розвідка Румунії повідомила про мережу акаунтів, пов’язаних із російським ЗМІ Sputnik

За даними румунської розвідки, агресивна кампанія Джорджеску велася з використанням алгоритмів соцмереж, що дозволило різко підвищити його популярність. Активна фаза кампанії з маніпулювання громадською думкою розпочалася приблизно за два тижні до дня голосування.

Румунська служба зовнішньої розвідки в розсекреченому документі зазначає, що Румунія стала об’єктом гібридних дій Росії, включно з кібератаками та витоками інформації.

Росія заперечує будь-яке втручання у вибори в Румунії.

2 грудня Конституційний суд Румунії підтвердив результати першого туру президентських виборів. У другому турі 8 грудня Келін Джорджеску змагатиметься з головою «Союзу порятунку Румунії» Єленою Ласконі. Джорджеску вже заявив, що в разі перемоги заборонить експорт українського зерна через Румунію та припинить військову допомогу Україні. Ласконі підтримує збільшення видатків на оборону та продовження допомоги Україні в її боротьбі з російською агресією.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: П’ять висновків із парламентських виборів у Румунії