Звіт HRW: рівень насильства влади проти мітингарів у Грузії «шокує»

Протести в Грузії розпочалися після того, як прем’єр-міністр Іраклі Кобахідзе заявив про зупинення переговорів щодо вступу до ЄС до 2028 року

Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch опублікувала звіт, в якому висловила стурбованість насильницьким придушенням проєвропейських протестів владою Грузії, передає проєкт Радіо Свобода «Ехо Кавказу».

«Рівень насильства з боку влади проти переважно мирних протестувальників шокує і порушує внутрішні закони Грузії та міжнародні норми», – заявив директор Human Rights Watch по Європі та Центральній Азії Г’ю Вільямсон.

За даними HRW, для розгону громадян поліція застосувала сльозогінний газ, водомети та гумові кулі. З посиланням на грузинські правозахисні організації HRW заявляє, що, починаючи з 28 листопада, влада заарештувала понад 460 протестувальників, «більшості з яких загрожує адміністративна відповідальність, а близько 30 – кримінальна відповідальність».

Читайте також: Грузинські протестувальники поділилися розповідями про жорстокість поліції

Крім того, понад 300 затриманих повідомили про жорстоке поводження і катування під час або після арешту, причому щонайменше 80 із них знадобилися госпіталізація, передає видання Civil.ge.

Правозахисна організація звертає увагу на свідчення затриманих демонстрантів, які отримали каліцтва – зокрема, Автанділа Кучави, Звіада Ратіані, Олександра Кешелашвілі, які розповідають про моменти затримання та побиття.

HRW підкреслила, що, незважаючи на міжнародні протести, влада Грузії пообіцяла нагородити орденами високопосадовців МВС, які брали участь у розгоні, що є ознакою неповаги до обов’язку притягнути до відповідальності винних у насильстві.

Організація нагадала владі Грузії, що згідно з Міжнародним пактом про громадянські та політичні права та Європейською конвенцією з прав людини, вони зобов’язані «поважати право на свободу зборів і утримуватися від будь-якого забороненого неналежного звернення».

Читайте також: «Грузини мають право рухатися до об’єднаної Європи»: Дуда запевнив Зурабішвілі у підтримці

HRW зазначає, що держави-члени Євросоюзу мають використовувати глобальний режим санкцій ЄС у галузі прав людини та накладати санкції на тих, хто віддавав накази та здійснював насильство та побиття грузинських демонстрантів. Водночас, ЄС має посилити гнучку демократичну підтримку громадянського суспільства та медіа, вважають в організації.

У Грузії з 28 листопада тривають протести. Вони розпочалися після того, як прем’єр-міністр Іраклі Кобахідзе заявив про зупинення переговорів щодо вступу до ЄС до 2028 року.

Your browser doesn’t support HTML5

Що чекає на Грузію із наближенням дня інавгурації президента