Протестувальники закидали яйцями будівлю парламенту Грузії, який зібрався на своє перше засідання після суперечливих виборів і на тлі закликів до проведення нового голосування через звинувачення у фальсифікації виборів.
Опозиційні депутати бойкотували засідання парламенту, більшість місць у якому, за даними виборчої комісії, здобула дружня до Москви партія «Грузинська мрія». Опозиція також закликала іноземних дипломатів не легітимізувати новий парламент своєю присутністю на першому засіданні.
Представники ЄС й інших країн Заходу висловили серйозні сумніви щодо виборів 26 жовтня, на яких «Грузинська мрія», за офіційними даними, набрала 53,9% голосів й отримала 89 із 150 місць у законодавчому органі.
Решта місць розподілилися між опозиційними партіями: «Коаліція за зміни» (19 мандатів), «Єдність – Національний рух» (16 мандатів), «Сильна Грузія» (14 мандатів) і «Ґахарія – за Грузію» (12 мандатів).
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Грузії почалося засідання парламенту, легітимність якого не визнають опозиція і президенткаУ засіданні парламенту 25 листопада взяли участь лише депутати від «Грузинської мрії». Вони визнали повноваження всіх 150 депутатів, переобрали Шалву Папуашвілі спікером парламенту, обрали голів комітетів.
Згідно з Конституцією Грузії, перше засідання новообраного парламенту проводиться не пізніше ніж 10-го дня після офіційного оголошення результатів виборів, і це засідання призначає президент Грузії. Саломе Зурабішвілі відмовилася призначити засідання. Крім того, вона внесла позов до Конституційного суду, вимагаючи анулювати результати виборів через порушення.
Протестувальники стверджують, що під час виборчої кампанії і голосування були масові фальсифікації та що Росія сильно вплинула на результати виборів на користь партії «Грузинська мрія», яка перебуває при владі з 2012 року. Активісти зібралися біля парламенту, але не змогли заблокувати вхід через велику присутність поліції.
«Чорний понеділок у Грузії: поліція... охороняє двері, за якими «раби «Грузинської мрії» вбивають нашу конституцію і роблять посміховисько з нашого парламенту», – написала Зурабішвілі в дописі на X.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Грузія: суд заарештував одного з учасників протестів на два місяціПоліція діяла швидко, іноді застосовуючи насильство, щоб припинити попередні демонстрації, але 25 листопада про сутички не повідомляли.
Мільярдер, засновник «Грузинської мрії» і її «почесний голова» Бідзіна Іванішвілі взяв участь у засіданні й має право висунути прем’єр-міністра.
Очікується, що Іванішвілі домагатиметься, щоб депутати схвалили кандидатуру нинішнього прем’єр-міністра Іраклія Кобахідзе.
Грузія стала кандидатом на членство в ЄС минулого року, але закон про «іноземний вплив» і заходи проти ЛГБТ, схвалені під керівництвом «Грузинської мрії», зупинили ці зусилля.
Крім того, в липні Сполучені Штати оголосили, що зупиняють надання допомоги на суму понад 95 мільйонів доларів грузинському уряду, заявивши, що він відступає від демократії.
Your browser doesn’t support HTML5