У центрі столиці Грузії, Тбілісі знову відбувається акція протесту. Представники неурядового сектору, громадянські активісти, опозиція й молодіжні організації і рухи перекрили проспект Руставелі, закликаючи владну партію негайно відкликати суперечливий законопроєкт про «іноземних агентів», який називають копією відповідного російського закону, повідомляє проєкт Радіо Свобода «Ехо Кавказу».
Студенти державних університетів раніше зібралися біля чорного входу до парламенту і закликали інших учасників оточити будівлю законодавчого органу.
Серед учасників акції – також представники різних неурядових організацій, яких безпосередньо торкнеться закон «про прозорість іноземного впливу» в разі його ухвалення. Одна з них, голова Transparency International Грузії Ека Гігаурі прокоментувала вчорашній виступ почесного голови «Грузинської мрії» Бідзіни Іванішвілі: «Головне, що він сказав, це те, що він веде Грузію до Росії, і це дуже чіткий сигнал! Тому дуже важливо, щоб ми не робили те, що він каже. Він каже, що ми втомимося, але ми не повинні втомлюватися, тільки це дозволить нам виграти цю боротьбу. Доля нашої країни перебуває у руках кожного громадянина».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Грузія не зможе вступити до ЄС, якщо діятиме закон про «іноагентів» – Європарламент30 квітня законопроєкт «Про прозорість іноземного впливу» був винесений на розгляд парламенту Грузії у другому читанні, втім лідер парламентської більшості Мамука Мдінарадзе заявив, що його обговорення може тривати кілька днів.
Більшість парламенту Грузії 17 квітня схвалила документ у першому читанні. Партія «Грузинська мрія» стверджує, що законопроєкт має на меті стимулювати прозорість неурядових організацій і засобів інформації, фінансованих з-за кордону.
План влади викликає спротив значної частини суспільства. У Тбілісі та інших містах Грузії відбуваються масові мітинги із закликами до владної політичної команди відкликати законопроєкт. Громадські організації та опозиційні партії називають закон «російським» і вважають, що метою «Грузинської мрії» є ліквідація організацій, які опікуються розвитком демократії, і блокування процесу вступу до Євросоюзу.
Євросоюз і Сполучені Штати неодноразово попереджали грузинську владу про те, що ухвалення закону негативно вплине на просування Грузії на шляху до Євросоюзу.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Марафон «іноагентів» як ознака страху. Про що свідчать події в Грузії та Киргизстані?Законопроєкт, ініційований парламентською більшістю «Грузинської мрії», оголошує неурядові та медійні організації, бюджет яких на більш як 20% фінансується з-за кордону, «організаціями, що захищають інтереси іноземної держави». Вони мають бути зареєстровані в спеціальному реєстрі та щороку заповнювати фінансову декларацію.
Неурядові та медійні організації, які фінансуються західними донорами, стверджують, що їхні доходи вже задекларовані та прозорі, тому справжня мета влади – обмежити діяльність організацій, які опікуються правами людини, корупцією та іншими важливими питаннями.
Затвердити законопроєкт у остаточному, третьому читанні «Грузинська мрія» може в середині травня.
29 квітня у Тбілісі пройшов провладний мітинг «Грузинської мрії». Під час виступу почесний голова партії Іванішвілі заявив про необхідність ухвалити закон про «іноагентів», а ближче до кінця виступу пообіцяв, що Грузія вступить до Євросоюзу в 2030 році.
Водночас Європарламент минулого тижня ухвалив резолюцію, в якій йдеться про те, що Грузія не зможе вступити до ЄС, якщо діятиме закон про «іноагентів».