На Бахмутському напрямку в районі Спірного Донецької області тривають бойові дії – там російські війська «намагають вести наступ». Про це вранці 3 липня повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України.
«На Бахмутському напрямку ворог здійснював обстріли неподалік Новолуганського і Травневого. Завдав авіаудару поблизу Покровського», – йдеться у ранковому зведенні.
На Донецькому напрямку основні зусилля армія РФ зосереджує на закріпленні на позиціях в районі міста Лисичанськ та Верхньокам’янки, інформує Генштаб. І додає, що російські війська вели наступальні дії поблизу Білогорівки, «успіху не мали, змушені були відійти».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Війська РФ закріплюються у населеному пункті біля Лисичанська – Генштаб ЗСУНа Слов’янському напрямку російські війська обороняються, кажуть українські військові.
«Обстріляли із танків, мінометів, ствольної та реактивної артилерії райони населених пунктів Дібровне, Мазанівка, Краснопілля, Суха Кам’янка, Вірнопілля і Маяки. Неодноразово безуспішно намагалися вести штурмові дії неподалік Мазанівка. Отримали відсіч та відійшли. Ворог застосовує комплекси радіоелектронної боротьби», – мовиться далі.
На Харківському напрямку армія РФ веде оборону зайнятих раніше позицій, пояснюють в ЗСУ. Українські військові зафіксували обстріли із артилерії районів населених пунктів Руська Лозова, Перемога, Верхній Салтів, Замулівка, Волобуївка, Мілова, Протопопівка, Питомник, Прудянка та Норцівка.
«Ворожий штурм неподалік Прудянки наші воїни успішно відбили. Противник завдав авіаудару неподалік Мосьпанового та Гракового», – додали у штабі.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: За добу на Харківщині поранення отримали четверо цивільних – СинєгубовНа Авдіївському, Курахівському, Новопавлівському та Запорізькому напрямках, пояснюють в ЗСУ, противник обстрілював українські позиції в районах населених пунктів Піски, Невельське, Новомихайлівка, Новоданилівка, Полтавка, Білогір’я, Ольгівське та Кам’янське.
«Штурмовими діями ворог намагається покращити тактичне положення в районі населеного пункту Спартак», – додали в Генштабі.
На Волинському та Поліському напрямках українські військові не виявили ознак формування наступальних угруповань противника.
На Сіверському напрямку, зауважують, російські війська продовжують забезпечувати посилену охорону ділянки українсько-російського кордону. Крім того, українські військові зафіксували обстріли з території РФ позицій Сил оборони та цивільної інфраструктури поблизу Бачівська та Вовківки Сумської області.
На Південнобузькому напрямку, зазначили в Генштабі, противник здійснював систематичні обстріли зі ствольної та реактивної артилерії, завдав авіаційного удару в районі населеного пункту Іванівка.
Крім того, українські військові фіксують систематичні російські ракетні удари на Миколаївському напрямку.
За даними Генштабу ЗСУ, у північно-західній частині Чорного моря корабельне угруповання Чорноморського флоту РФ продовжує виконувати завдання з блокування морських комунікацій України та ведення розвідки – «у готовності до застосування ракетного озброєння в акваторії Чорного моря перебуває два носії крилатих ракет морського базування типу «Калібр».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: ЗСУ звільнили Іванівку і відбили штурм ще двох населених пунктів – ГенштабНапередодні ввечері Генеральний штаб ЗСУ повідомив, що російські війська закріплюються біля Верхньокам’янки, яка розташована поблизу Лисичанська.
Вдень 2 липня російські інформагенції з посиланням на главу Чечні Рамзана Кадирова повідомили про оточення військами РФ Лисичанська.
Спікер Нацгвардії Руслан Музичук в ефірі телемарафону заявив, що біля Лисичанська в суботу йшли запеклі бої. Місто не оточене, сказав він тоді.
На Донбасі нині триває активний наступ військ РФ на Лисичанськ. За інформацією голови Луганської ОВА Сергія Гайдая, Лисичанськ – останній форпост Луганщини. Тривають бої навколо міста з різних боків.
30 червня в британській розвідці заявили, що здатність українських сил продовжувати бої, які сповільнюють противника, а потім уникати оточення шляхом впорядкованого відходу, залишатиметься ключовим фактором для результату військової кампанії на Донбасі.
Масштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.
На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.
Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.
11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.
Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.
Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.
З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.
6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.
Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.
Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.