Парламент Грузії 30 квітня розгляне в другому читанні закон про так званих «іноагентів». Про це стало відомо після сьогоднішнього засідання Бюро парламенту, пише грузинська служба Радіо Свобода.
29 квітня в другому читанні законопроєкт підтримав юридичний комітет парламенту. Голова комітету Анрі Оханашвілі виключив із засідання 14 опозиційних депутатів і трьох представників громадських організацій, які висловили критичні зауваження щодо документа.
За словами лідера парламентської більшості, представника владної партії «Грузинська мрія» Мамуки Мдінарадзе, розгляд законопроєкту в другому читанні може тривати два-три дні.
Більшість парламенту Грузії 17 квітня схвалила документ у першому читанні. Партія «Грузинська мрія» стверджує, що законопроєкт має на меті стимулювати прозорість неурядових організацій і засобів інформації, фінансованих з-за кордону.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Грузія не зможе вступити до ЄС, якщо діятиме закон про «іноагентів» – ЄвропарламентПлан влади викликає спротив значної частини суспільства. У Тбілісі та інших містах Грузії відбуваються масові мітинги із закликами до владної політичної команди відкликати законопроєкт. Громадські організації та опозиційні партії називають закон «російським» і вважають, що метою «Грузинської мрії» є ліквідація організацій, які опікуються розвитком демократії, і блокування процесу вступу до Євросоюзу.
Євросоюз і Сполучені Штати неодноразово попереджали грузинську владу про те, що ухвалення закону негативно вплине на просування Грузії на шляху до Євросоюзу.
Законопроєкт, ініційований парламентською більшістю «Грузинської мрії», оголошує неурядові та медійні організації, бюджет яких на більш як 20% фінансується з-за кордону, «організаціями, що захищають інтереси іноземної держави». Вони мають бути зареєстровані в спеціальному реєстрі та щороку заповнювати фінансову декларацію.
Неурядові та медійні організації, які фінансуються західними донорами, стверджують, що їхні доходи вже задекларовані та прозорі, тому справжня мета влади – обмежити діяльність організацій, які опікуються правами людини, корупцією та іншими важливими питаннями.
У Тбілісі 28 квітня майже 20 000 людей вийшли на вулиці, протестуючи проти наміру партії влади ухвалити законопроєкт про «іноземний вплив». Акція «Хода за Європу» тривала до самого ранку.
Хоча після першого читання із закнопроєкту забрали деякі формулювання, грузинська опозиція і президентка країни Саломе Зурабішвілі стверджують, що суті це не змінює, бо всі норми прописані «за путніським зразком».
Зурабішвілі заявила, що якщо закон ухвалять, то вона його ветує, але попередила, що у партії влади «Грузинська мрія» вистачає голосів, щоб подалати президентське вето.