МВС Грузії повідомило 1 травня про затримання 63 учасників акції протесту проти закону про «іноагентів». Акція відбулася 30 квітня у Тбілісі, де парламент розглядав законопроєкт у другому читанні. До будівлі парламенту вийшли кілька тисяч людей, за деякими оцінками – близько 15 тисяч.
Силовики розганяли протестувальників із застосуванням водометів, гумових куль та перцевого газу. Також у соцмережах зʼявилося відео, на якому спецпризначенці бʼють учасників мітингу. Про число постраждалих серед протестувальників невідомо. За даними МВС, постраждали шестеро поліцейських. Під час демонстрації також був сильно побитий голова опозиційної партії «Єдиний національний рух» Леван Хабеїшвілі.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Лідера опозиційної партії Грузії жорстоко побили – у нього вибитий зуб, є переломи кісток обличчяНа підтримку протестувальників висловилася президентка Грузії Саломе Зурабішвілі. «У Тбілісі триває абсолютно невиправдане, неспровоковане та непропорційне застосування сили проти мирних протестувальників. Відповідальність повністю лягає на уряд. Грузинський народ позбавлений права на мирний протест», – написала вона в мережі Х.
Ближче до ранку силовики відступили від парламенту. Протестувальники залишилися на вулиці, щоб розчистити її від сміття.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Грузії триває протест проти закону про «іноагентів», спецпризначенці відступилиДепутати не встигли завершити розгляд проєкту в другому читанні, цей процес триває 1 травня.
Законопроєкт «Про прозорість іноземного впливу» передбачає появу реєстру, де будуть зазначені усі некомерційні юридичні особи та ЗМІ, які фінансуються з-за кордону більш ніж на 20%. 7 березня 2023 року парламент Грузії в першому читанні схвалив цей законопроєкт, що призвело до масових протестів. 8 березня акція відновилася, а вранці 9 березня владна партія «Грузинська мрія» та її союзники відкликали законопроєкт.
Попри це, на початку квітня 2024 року «Грузинська мрія» повторно внесла законопроєкт до парламенту. На відміну від першого варіанту, у доопрацьованому документі замість терміна «агент іноземного впливу» буде використано формулювання «організація, яка реалізує іноземні інтереси». 17 квітня його схвалили в першому читанні. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі підтримала протестувальників та ветувати цей закон.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Грузія не зможе вступити до ЄС, якщо діятиме закон про «іноагентів» – Європарламент