Грузія: опозиція закликає ЄС визнати «режим Бідзіни нелегітимним»

Антиурядовий мітинг у Тбідісі, фото ілюстративне

Чотири найбільші опозиційні політичні сили Грузії закликали Євросоюз оголосити «самопроголошений режим Бідзіни нелегітимним». Про це йдеться у спільному зверненні до ЄС політичних сил, які за підсумками виборів пройшли до парламенту, але відмовилися від депутатських мандатів. Лист адресований Верховному представнику Євросоюзу із закордонних справ та безпекової політики Кайє Калас та міністрам закордонних справ країн-членів ЄС.

У зверненні йдеться, що Грузія переживає безпрецедентну політичну кризу, яка потребує негайних дій від Євросоюзу: влада протиставила мирним протестам організований терор, затримані понад 500 людей, жертвами насильства з боку спецпризначенців та вуличних банд стали понад 300 людей, у тому числі 73 журналісти.

План режиму щодо обрання Міхеїла Кавелашвілі шостим президентом Грузії ускладнює ситуацію. Автори нагадують, що Кавелашвілі був одним із ініціаторів закону про так званих «іноагентів» і часто здійснює активну антизахідну пропаганду. Після обрання самопроголошеним і нелегітимним парламентом Іванішвілі не матиме ані незалежності, ані легітимності, вважають опозиціонери.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Грузії Михеїла Кавелашвілі оголосили переможцем президентських виборів

«Ми, політичні партії та коаліції Грузії, разом із організаціями громадянського суспільства та протестувальниками, маємо спільну думку, що єдиним рішенням нинішньої кризи є проведення нових виборів у поліпшеній виборчій системі, з політично збалансованою виборчою адміністрацією та нейтральними державними інститутами», – ідеться у зверненні.

У зв’язку з цим автори вимагають:

  • «негайного та беззастережного звільнення всіх затриманих політиків, активістів та мирних демонстрантів;
  • запровадження адресних санкцій щодо осіб, відповідальних за підрив демократії, у тому числі щодо Бідзини Іванішвілі та його оточення, які беруть участь у політичних репресіях;
  • припинення безвізових поїздок та обмеження візового режиму для чиновників, пов’язаних із нелегітимним урядом «Грузинської мрії»;
  • щоб самопроголошений режим Бідзини Іванішвілі був оголошений нелегітимним у всіх відповідних заявах Євросоюзу.
  • суворого публічного засудження насильницьких дій проти мирних протестувальників, журналістів та активістів, а також наполегливих спроб самопроголошеного режиму Бідзини Іванішвілі підірвати демократичні інститути».

Автори спільного звернення наголошують, що грузинський народ «мужньо чинить опір авторитаризму, який підтримує Росія».

Лист підписали Ніка Мелія («Коаліція за зміни»), Тіна Бокучава («Єдність – Національний рух»), Мамука Хазарадзе («Сильна Грузія»), Заза Тавадзе («Гахарія за Грузію»).

У Грузії з 28 листопада тривають протести. Вони розпочалися після того, як прем’єр-міністр Іраклі Кобахідзе заявив про зупинення переговорів щодо вступу до ЄС до 2028 року.