Генштаб повідомляє про відбиті атаки, відведення військ РФ від Харкова, вивезення техніки й майна з Білорусі

Українські військовослужбовці в зоні бойових дій на Харківщині. Фото пресслужби Сухопутних військ України, що було оприлюднене 19 квітня 2022 року

Генеральний штаб Збройних сил України вранці 14 травня, на початку 80-го дня вторгнення Росії в Україну, повідомляє, що російська армія продовжує ведення повномасштабної збройної агресії проти України.

У Східній операційній зоні, як йдеться у ранковому зведенні українських військ, російські війська здійснюють вогневий вплив уздовж всієї лінії зіткнення та у глибині оборони українських військ: найбільша активність спостерігається на Слобожанському та Донецькому напрямках.

«Основна мета – встановлення повного контролю над територією Донецької, Луганської і Херсонської областей та забезпечення стійкості сухопутного коридору з тимчасово окупованим українським Кримом», – йдеться у повідомленні.

На Волинському та Поліському напрямках російські війська, як зазначили в Генштабі ЗСУ, активних дій не проводили: «До семи батальйонів зі складу збройних сил Республіки Білорусь продовжують виконувати завдання з прикриття українсько-білоруського кордону. Продовжується вивезення військової техніки та майна збройних сил Російської Федерації з території Республіки Білорусь».

На Сіверському напрямку російська армія забезпечує посилену охорону ділянки українсько-російського кордону в Брянській та Курській областях, йдеться у повідомленні українських військ.

На Харківському напрямку військові РФ активних бойових дій не проводили. Основні зусилля зосереджували на забезпеченні відведення своїх військ від міста Харкова, утриманні зайнятих позицій та маршрутів постачання, зауважили в Генштабі.

На Слов’янському напрямку, зауважили українські військові, противник здійснив артилерійські обстріли цивільної та військової інфраструктури у районах населених пунктів Довгеньке, Долина та Гусарівка.

«Російські окупанти проводили повітряну розвідку із використанням БпЛА «Орлан-10» в районах населених пунктів Ізюм, Капітолівка та Діброва Харківської області», – уточнюють українські захисники.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Українські війська звільнили 1 015 населених пунктів від початку вторгнення – Зеленський

На Донецькому і Таврійському напрямках військові РФ застосовували міномети, ствольну артилерію, реактивні системи залпового вогню та авіацію з метою завдання максимальних втрат підрозділам Сил оборони, виснаження особового складу та руйнування фортифікаційних споруд, зауважили в Генштабі.

«Крім того, противник намагається покращити тактичне положення у районах населених пунктів Комишуваха, Красногорівка, Новомихайлівка, Костянтинівка і Побєда. Успіху не має», – йдеться в повідомленні.

В місті Маріуполі, як наголошують у Генштабі ЗСУ, російські війська продовжують блокувати українські підрозділи в районі заводу «Азовсталь»: завдають масованих артилерійських та авіаційних ударів.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Переговори дуже складні» – Верещук щодо можливості евакуації з «Азовсталі»

На Запорізькому напрямку з метою утримання захопленої території українські військові відзначають підготовчі заходи до побудови російськими окупантами багатоешелонованої оборони.

На Південнобузькому напрямку, за даними український Збройних сил, обстановка суттєвих змін не зазнала: «Противник продовжує обстріли позицій наших військ із мінометів та ствольної артилерії».

На Донецькому та Луганському напрямках за минулу добу українські війська відбили 10 атак російських військ, знищили 5 танків, 5 артилерійських систем, 6 одиниць бойової броньованої техніки та 7 автомобілів противника, повідомили в Генштабі. І додали, що підрозділами протиповітряної оборони збиті три безпілотних літальних апарати типу «Орлан-10».

У Генштабі також зауважили: зберігається загроза завдання військами РФ ракетно-бомбових ударів по військових та цивільних об’єктах на території України.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Безсильні сильні: чи можна зупинити війну закликами до миру?

10 травня високопоставлений чиновник Міністерства оборони США на закритому брифінгу для журналістів заявив, що президент РФ Володимир Путін не зміг досягнути жодної із основних цілей у повномасштабній війні проти України.

«Він (Путін – ред.) продовжує нарощувати сили і нести втрати. Він продовжує бачити, що деякі з його можливостей зменшуються. Переважно йдеться про артилерійський бій. Путін не досяг жодної з основних цілей. Маріуполь досі не захоплений. Опір «Азовсталі» триває», – заявив високопосадовець у Пентагоні.

Президент США Джо Байден 9 травня заявив, що він стурбований тим, що президент Росії Володимир Путін не має виходу з війни, початої РФ проти України. «Путін – людина, яка все прораховує, і проблема, яка його хвилює, полягає в тому, що у російського президента «зараз немає виходу».

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Британська розвідка повідомила про значні втрати РФ при спробі перетнути Сіверський Донець

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.

На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.

Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.

11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.

Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.

Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.

З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.

6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.

Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.

Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.