Постанова польського суду, що оскаржив верховенство права ЄС, підвищує ймовірність виходу Варшави з Євросоюзу. Про це заявили глави держав і урядів країн–членів ЄС.
Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що Брюссель зробить все, що в його силах, для забезпечення в країнах ЄС переваги європейського законодавства над національними правовими системами.
У свою чергу глава європейського зовнішньополітичного відомства Жозеп Боррель наголосив, що верховенство права ЄС – основний принцип Євросоюзу.
Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецкій заявив, що країна не планує виходити з ЄС, незважаючи на реакцію Брюсселя.
У четвер, 7 жовтня, Конституційний суд Польщі вирішив, що норма про пріоритет європейського права над положеннями польської конституції не відповідає законам країни.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Польща не збирається закривати шахту «Туров» попри рішення суду ЄС про штрафУ березні із запитом про перевірку переваги європейського права над місцевим до Конституційного суду звернувся прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький. Це відбулося невдовзі після того, як Європейський суд вичвив порушення Варшавою законодавства Євросоюзу при проведенні судової реформи.
За правилами, які почали діяти з кінця 2017 року, польський Верховний суд був підпорядкований Міністерству юстиції, а міністр юстиції отримав право призначати голів апеляційних і окружних судів самостійно, не радячись із представниками правосуддя.
Реформа спричинила звільнення близько 40 відсотків чинних членів Верховного суду, включно з головою. У Єврокомісії вважають, що такі дії порушують баланс повноважень і загрожують верховенству права.