«Це і в наших інтересах також»: очільник МЗС Естонії про членство України в НАТО

Маргус Цахкна прибув до Києва впʼяте на посаді міністра закордонних справ Естонії

Естонія буде відстоювати надійні безпекові гарантії задля довгострокового миру в Україні, а її членство в Європейському союзі і НАТО в інтересах країн Балтії і всієї Європи, заявив міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна під час візиту до Києва 14 січня, передає кореспондентка Радіо Свобода.

«Естонія для себе розуміє, що найнадійніша безпекова гарантія полягає у членстві в НАТО. І ми можемо безкінечно говорити, чи слушний час для надання запрошення для членства в НАТО для України… Але я впевнений, що якщо ми підтримуємо Україну, то наступні кроки мають бути справді надійні гарантії для неї», – стверджує міністр.

Цахкна додає, що цими гарантіями безпеки може бути неповне членство для початку, але з подальшою перспективою: «Ми маємо розуміти, що повне членство в Європейському союзі і НАТО для України – дає безпекові гарантії не тільки для неї, а й для Європи. Це в наших інтересах також»

Очільник естонського зовнішньополітичного відомства переконаний, що президент Росії Володимир Путін не змінив своїх цілей і хоче не просто знищення України, а ще й зазіхає на усталені норми міжнародного права в світі.

«Всі хочуть миру, і розуміють, що українці теж. Але якщо буде просто припинення вогню, якщо ми матимемо просто ще одні Мінські угоди, то не буде довгострокового миру», – сказав він.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Росія сподівається перечекати підтримку Заходу» – міністр оборони Естонії

Естонія лишається одним із постійних партнерів України. Вона від початку повномасштабного вторгнення надає одну з найбільших підтримок відносно до ВВП країни, як у військовій, так і в гуманітарній сферах. Міністр Цахкна каже, що це тому, що «ви боретесь не лише за свободу і незалежність своєї країни, ви, по суті, боретесь замість нас».

Очільник МЗС України Андрій Сибіга повідомив журналістам, що в розмові з естонським колегою порушив питання гібридних атак РФ, діяльності «тіньового флоту» Росії, а також надання багаторазових віз для росіян.

«На тлі тих гібридних атак, яких зазнає Європа, ми глибоко переконані, що варто суттєво обмежити видачу багаторазових віз для громадян Росії. І ми тут однодумці», – каже український глава МЗС.

Це п’ятий візит Маргуса Цахкна до України, відколи він перебуває на посаді міністра МЗС Естонії.

У грудні президент Володимир Зеленський заявив, що українській армії бракує сил для звільнення деяких тимчасово окупованих Росією територій і треба шукати дипломатичні рішення. А перед цим в розмові з Sky News він допустив закінчення гарячої фази війни за умови, що контрольована урядом частина української території буде взята під парасольку НАТО, що дасть змогу йому пізніше домовитися про повернення окупованих територій «дипломатичним шляхом».

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте, відповідаючи на запитання щодо перспектив членства України в НАТО, сказав, що «це відбувається крок за кроком», але слід зосередитися на нагальних потребах.

Натомість міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров днями заявив, що мир в Україні можливий лише у випадку відмови від членства в НАТО і визнання Україною входження до складу Росії не лише окупованого з 2014 року Криму, а й чотирьох областей, жодну з яких Москва повністю не контролює.

Київ неодноразово заявляв, що не може погодитися з будь-якими територіальними поступками чи заморожуванням конфлікту. Таке заморожування, за словами української влади, лише допоможе Росії краще підготуватися до нового нападу.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: 47% українців погодяться на вступ до НАТО, якщо частина територій залишиться окупована – опитування