Європейський суд із прав людини визнав порушення влади України у справі довічно засудженого Олександра Рафальського, який помер у СІЗО в Києві в 2016 році.
Рішення опубліковане на сайті ЄСПЛ. Суд визнав, що у справі Рафальського були порушені статті Конвенції з прав людини щодо заборони катування, нелюдського і такого, що принижує гідність, поводження.
Як встановили в ЄСПЛ, 13 червня 2001 року Рафальського затримали тодішні міліціонери у квартирі його знайомого в Києві й жорстоко побили під час та після арешту. У період з 13 до 26 червня 2001 року Рафальського безпідставно поміщали в різні місця тримання під вартою в Київській області під фальшивим приводом, нібито він – безхатько без документів. При цьому його били, душили і катували струмом, щоб отримати зізнання в організації й участі у вбивстві п’яти людей, вказує суд.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Страта в розстрочку. Необхідна процедура виправлення судових помилокЄСПЛ присудив виплатити компенсацію у справі в розмірі 15 тисяч євро.
20 жовтня 2016 року в Києві в Лук’янівському СІЗО вночі помер Олександр Рафальський, засуджений до довічного позбавлення волі. Як повідомив правозахисник Андрій Діденко, понад півтора року Рафальський перебував у СІЗО, він там був у статусі потерпілого по двох кримінальних провадженнях, які було розпочато щодо катування й фабрикування справи.
У Мін’юсті повідомили на запит Радіо Свобода, що, за даними бюро судово-медичної експертизи, причиною смерті Рафальського стало «фульмінантне ускладнення наявного хронічного захворювання серцево-судинної системи».
Олександр Рафальський перебував за ґратами майже 15 років. Його засудили до довічного ув’язнення за вбивство чотирьох осіб, серед яких 11-річний хлопчик. Рафальський своєї вини не визнав.
Справа Олександра Рафальського стала однією з найгучніших, повідомлялося про кричущі факти його катування: як за допомогою побиття, так і з застосуванням струму, психологічного тиску, коли його, наприклад, змушували копати собі яму.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Суд поновив розслідування смерті «довічника» Рафальського – правозахисник