Європейський суд із прав людини 9 квітня заявив, що Швейцарія робить недостатньо для боротьби зі зміною клімату і цим порушує права своїх громадян. Це перше таке рішення щодо відповідальності держав у стримуванні глобального потепління.
ЄСПЛ ухвалив таке рішення, заслухавши аргументи асоціації літніх жінок Швейцарії, які вважають, що бездіяльність уряду перед кліматичними змінами створює загрозу життю в умовах аномальної спеки.
Водночас суд відхилив дві інші схожі справи проти європейських держав через процедурні підстави. Йдеться про позов колишнього мера міста Гранд-Сент проти Франції і позов групи молоді з Португалії проти 32 держав, включаючи ЄС і Росію.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Останнє десятиріччя стало найтеплішим за історію спостережень – метеорологиРішення, ухвалене ЄСПЛ, створює прецедент, роблячи боротьбу зі зміною клімату складовою прав людини. Юридично зобов’язувальне рішення ЄСПЛ має вплинути на судову практику 46 країн-членів Ради Європи.
Позов проти Швейцарії до ЄСПЛ подала асоціація KlimaSeniorinnen, яка об’єднує 2 500 громадянок цієї країни віком від 70 років.
Рішення ЄСПЛ є актуальним з огляду на останній звіт Європейської обсерваторії Copernicus. Кліматологи повідомили, що березень 2024 року став уже десятим у низці аномально спекотних місяців року. Середня температура березня була на 1,68 °С вище того ж періоду доіндустріальної епохи.
ООН раніше заявляла, що заходів, які вживаються на світовому рівні, недостатньо для того, щоб утримати зростання глобальних температур на рівні 1,5°С щодо доіндустріального рівня. За підрахунками вчених, за збереження нинішніх умов рівень потепління може становити 2,5-2,9°С. Це спричинить природні катаклізми глобального масштабу: повені й посуху, які змусять сотні мільйонів людей мігрувати.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Зимова площа морського льоду в Антарктиді побила рекордний мінімум – вчені