Місто Дубай в Об’єднаних Арабських Еміратах стало ключовим осередком для так званого «тіньового флоту» РФ – щонайменше 55 суден із санкційних списків належать компаніям, зареєстрованим у Дубаї, йдеться у розслідуванні редакції Yle.
За даними журналістів, лише одна компанія, зареєстрована в Дубаї, володіє 24 кораблями, які перебувають у санкційних списках Європейського Союзу та Великої Британії.
Корабель Eagle S, який підозрюють у пошкодженні кабелю між Фінляндією та Естонією у Фінській затоці, також належить дубайській компанії.
Редакція дослідила приблизно 150 суден російського тіньового флоту, які потрапили до західних санкційних списків. Розслідування показує, що Росія створила розгалужену міжнародну мережу, за допомогою якої вона може обходити економічні санкції Заходу.
Журналісти зауважують, що назви, прапори і власники кораблів, які використовує Росія, неодноразово змінюються: близько третини кораблів змінили свої назви протягом або після місяця, що відповідає місяцю схвалення рішення про санкції, майже стільки ж суден змінили власників і керуючу компанію, понад п’ята частина суден змінила прапор.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Танкер із нафтою з Росії взятий на буксир у Балтійському моріОкрім Дубаю, є багато компаній-власників в Індії, Китаї, Росії та малих острівних державах, де легко приховати реальні відносини власності.
За даними розслідування, власники реєструють багато суден у так званих «зручних прапорах» – це податкові гавані на кшталт Барбадосу, де майже немає нагляду і судноплавні компанії практично не платять податків.
Російський «тіньовий флот» включає танкери, привезені з-за кордону, а також судна, які раніше належали Росії. Багато компаній, зареєстрованих у Дубаї, володіють суднами, які раніше належали російській судноплавній компанії «Совкомфлот».
Читайте також: Фінляндія поки не пов’язує інцидент у Балтійському морі з будь-яким держорганом чи іншим суб’єктом – МЗС
Журналісти з’ясували, що 13 дубайських компаній володіють загалом 55 суднами, що перебувають під санкціями. У Дубаї інформація про власників компаній не є публічною, тому справжні власники кораблів залишаються незрозумілими. Однак у компаніях, які володіють суднами, є ознаки того, що вони працюють у Дубаї лише на папері – компанії вказали, що їхніми адресами є, наприклад, розкішні готелі.
Постійні зміни ускладнюють ідентифікацію справжніх власників і операторів суден.
«Тіньовий флот» складається з низки старих незастрахованих нафтових суден, які використовуються для обходу західних санкцій проти Росії і збереження джерела доходу для Кремля. Кораблі перевозять російську сиру нафту та нафтопродукти, які були заборонені після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року.
За оцінкою Atlantic Council, майже три чверті російських постачань нафти здійснюється з використанням «тіньового флоту». Ці дані, як пише газета The Guardian, ілюструють проблеми, яких зазнають західні країни, що намагаються скоротити доходи Росії від експорту нафти шляхом запровадження так званої цінової стелі на російську нафту.