Частка чоловіків призовного віку від 18 до 60 років, які перетинають кордон на виїзд з України, не змінилася. Черги на кордоні після 18 травня почали спадати, а ті, які були – не пов’язані із законом про мобілізацію. Про це в ефірі Радіо Свобода (проєкт Свобода Ранок) розповів Андрій Демченко, речник Державної прикордонної служби України.
Він також зазначив, що з набуттям чинності нового закону про мобілізацію ті категорії чоловіків, які мали право на виїзд за кордон, і надалі мають це право.
«Минулого тижня ширилася інформація, що є черги, і намагалися її прив’язати до 18 числа, до вступу змін до законодавства. Але треба розуміти, що частка чоловіків, кого б це стосувалось, і які перетинали кордон, вона не зростала. Як і до 18 числа, так і після 18 числа, чоловіки-громадяни України можуть перетинати кордон, якщо вони підпадають під категорію пропуску і раніше, за наявності документів, які давали б право перетину кордону. Черги були пов’язані передусім із завершенням Великодніх свят. За два тижні до Великодня черги і перевага йшла на в’їзд до України. По завершенні Великодніх свят перевага йшла на перетин кордону на виїзд із України», – заявив Демченко.
Читайте також: 260 тисяч чоловіків оновили дані – у Міноборони розповіли про оновлення в застосунку «Резерв+»
За словами речника ДПСУ, починаючи від суботи 18 травня, відколи закон про мобілізацію набув чинності, спостерігалося спадання кількості людей на виїзд. А в неділю 19 травня, додає він, на в’їзд до України було більше людей, ніж на виїзд:
«Якщо говорити безпосередньо про 18 число, то саме з суботи з обіду черги почали, навпаки, спадати. А неділя характеризувалася тим, що перевага була на в’їзд в Україну, ніж на виїзд. Частка перетину кордону чоловіками як до 18 травня, так і зараз, вона не є переважаючою. Бо більшість тих, хто зараз перетинає кордон, це становлять чоловіки, жінки та люди літнього віку».
Тепер Держприкордонслужба обов’язково перевірятиме наявність військово-облікових документів у чоловіків призовного віку, які мають право на виїзд. Така вимога з’явилась у новому законі про мобілізацію. Речник ДПСУ каже, що всім, хто збирається перетинати кордон, необхідно ознайомитися із Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Читайте також: Закон про мобілізацію вже діє. Подоляк пояснив, як і коли цей закон працюватиме краще
«З 18 травня для окремої категорії громадян – чоловіків у віці 18-60 років, ми перевіряємо наявність військово-облікового документа з відповідними відмітками. Зазначу, що це стосується заброньованих осіб на час мобілізації, або тих, які, відповідно до висновку ВЛК, непридатні до військової служби, і також перевіряємо це в осіб, у кого є на утриманні троє і більше дітей до 18 років, хто самостійно виховує дитину, а також в інших категорій, які визначені в статті 23 Закону України про мобілізаційну підготовку. Раджу всім ознайомитися з тими змінами», – сказав він.
Верховна Рада 11 квітня ухвалила закон про вдосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби. Це рішення підтримали 283 народні депутати – переважно із владної партії «Слуга народу» та союзних їй фракцій і груп. Із остаточного варіанту документа зникло положення про умови демобілізації військових. 16 квітня закон підписав президент України Володимир Зеленський.
Документ, серед іншого, передбачає, що чоловіки у віці 18-60 років зобов’язані протягом 60 днів оновити свої облікові дані у військкоматі, центрі надання адмінпослуг (ЦНАП) або в електронному кабінеті призовника. Також військовозобов’язані на час дії воєнного стану повинні постійно мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти їх на вимогу поліції чи працівників ТЦК.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Посилення мобілізації. ТЦК, ЦНАП, повістки: що змінилося