У Дніпрі 5 листопада вшанували пам’ять Василя Макуха – українського дисидента, який на знак протесту проти русифікаторської політики в СРСР і введення радянських військ до Чехословаччини вчинив акт самоспалення. Захід пам’яті провели в приміщенні «Січеславської Просвіти», передає кореспондентка Радіо Свобода.
Говорили про відомі й невідомі факти життя та смерті Макуха.
Читайте також: Армія РФ створила на окупованій Херсонщині «колосальну екологічну загрозу» у Дніпрі – ОК «Південь»
За словами дослідника його біографії Юрія Денисенка, Василь Макух був непересічною людиною, його вчинок можна зрозуміти, тільки глибше зрозумівши саму особистість.
«Про особистість Василя Макуха я дізнався на початку 2000-х років від Василя Сірого, який очолював наше товариство. Ми ходили на його могилу, вшановували. І досі ходжу туди, стежу за нею. Тоді, коли я вперше дізнався про нього, мене збентежило одне: от начебто хто він – самогубця, спалив себе? Коли не знаєш його біографії, то виглядає так. Але коли знаєш, то розуміє, що ця людина пройшла дуже важкий шлях до цього самоспалення. Він був в УПА, він воював за Україну, потрапив у полон, відбув табори», – сказав Юрій Денисенко.
Учасники зібрання також зачитали останнього листа Василя Макуха, у якому він пояснював свій вчинок.
За словами керівника обласного Товариства політв’язнів та репресованих Івана Дремлюги, цей документ, про який довгий час було нічого не відомо, був віднайдений в архівах СБУ кілька років тому. Лист написаний на адресу першого секретаря ЦК КП України Петра Шелеста. Це вісім аркушів рукописного тексту, які показують, що Василь Макух добре знав історію України й вболівав за її долю, вважає Дремлюга.
«1968-й рік був знаковим для нашого міста. Цього року був арештований Іван Сокульський, один з авторів «Листа творчої молоді» – проти русифікації України. І цього ж року Василь Макух робить самоспалення проти тотальної русифікації. Тобто в цьому сірому, здавалося, прокомуністичному місті були люди, які чинили опір. Але це були поодинокі особистості. Можливо, була й організація – поки ми цього не можемо дослідити», – зазначив Дремлюга.
Читайте також: Вацлав Гавел і Михайло Горбачов про серпень 1968 року: війська Варшавського пакту мають звільнити окуповану Чехословаччину
Учасники зібрання також згадали про чеського студента Яна Палаха, який вчинив самоспалення опісля Василя Макуха, протестуючи проти введення радянських військ до Чехословаччини. На відміну від Макуха в Україні, у Чехії Палах є відомою й пошанованою особистістю, зазначали присутні.
Упродовж кількох років громадськість Дніпра домагається присвоєння Макухові звання Героя України та встановлення йому пам’ятника.
Василь Макух народився у 1927 році на Львівщині у селянській родині. Юнаком підтримував зв’язок із членами «Просвіти» та ОУН, а під час Другої світової війни воював у лавах УПА, за що був засуджений радянською владою до 10 років каторжних робіт. Відбувши покарання, разом з дружиною Лідією оселився у Дніпрі. Наприкінці жовтня 1968 року Василь Макух поїхав на Львівщину відвідати сестру, а звідти – до Києва. Там, на Хрещатику, 5 листопада він вчинив акт самоспалення, вигукуючи «Геть окупантів!», «Хай живе вільна Україна!». Помер у лікарні, похований у Дніпрі.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чехи не забули 1968 рік: минає 54 роки від дня вторгнення СРСР до Чехословаччини