У Михайлівському Золотоверхому соборі Києва відбулася церемонія прощання з українським письменником, публіцистом, видавцем, істориком та громадським діячем Дмитром Капрановим.
Вшанувати його прийшли сотні людей, зокрема, науковці, політики, актори, музиканти та письменники.
«Ми товаришували і навіть служили певний час, коли була оборона Києва в одному підрозділі. Брати Капранови створили феномен в популяризації української культури та історії. Я їх пам’ятаю з юності, як вони носилися з українськими книжками та перекладами на своїх зелених запорожцях, відвідували фестивалі. Вони вели україномовний youtube-канал ще до повномасштабного вторгнення, що було дуже важко. Це люди, які взяли на себе удар бути популяризаторами», – розповів у коментарі Радіо Свобода науковий співробітник Інституту історії України НАН України, а нині військовослужбовець Олександр Алфьоров.
«З Дмитром я бачився у лікарні, і він у притаманний йому іронічний спосіб сказав: «Знаєш, зробив тут якусь операцію на серці, але то нічого». З Дмитром ми були в дуже важливих історичних аспектах українського шляху. Це багато протестних акцій, це багато альтернативних мистецьких заходів, коли вони були тривалий час на різних телеканалах неформатними. Це вертепи українські, які в дуже гарний гротескний спосіб говорили про ту чи іншу владу», – пригадує Євген Нищук, директор Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.
Він зауважує, що слова Дмитра Капранова в цьому контексті надзвичайно важливими, бо це було «правдиво, чесно і завжди з іронією та усмішкою – доброю, не злою».
Музикант та лідер гурту «Воплі Відоплясова» Олег Скрипка у коментарі для Радіо Свобода зауважив, що вперше з братами Капрановими зустрівся під час одного з перших парадів вишиванок в Україні.
«І вони стали ядром нашого параду на своєму зеленому запорожці, у вишиванках і з прапорами України. Люди завжди креативні, натхненні. Фестиваль «Країна мрій» ( український етно-фестиваль – ред.). Так, ми робимо літературну сцену. Як ведучі в нас були, і на вертепах грали, домашні вечорниці ми робили. Люди неймовірні. Неоцінений скарб духовний України. І коли таких людей, як Дмитро, не стає, ми розуміємо, наскільки вони були цінні», – каже Олег Скрипка.
До могили на Байковому кладовищі Дмитра Капранова проводжали оплесками. Він помер 16 квітня у віці 56 років через проблеми із серцем, писав брат-близнюк Дмитра – Віталій.
Як творчий тандем – Брати Капранови – видали низку романів, заснували видавництво «Зелений пес», перший конкурс української гостросюжетної літератури «Золотий Бабай», а у 2019 році — YouTube-канал про історичну тематику «імені Т. Г. Шевченка».
На початку повномасштабного російського вторгнення в Україну добровільно долучилися до лав полку «Азов».
Дмитро Капранов неодноразово був гостем програм Радіо Свобода.