Державний департамент США у своєму звіті про дотримання прав людини у світі в розділі про Україну згадав телемарафон.
Згідно зі звітом, в Україні в 2023 році спостерігалися випадки порушення права на свободу слова.
«Конституція і закон передбачають свободу вираження поглядів, у тому числі для преси й інших ЗМІ, але влада не завжди поважала ці права. Президент Зеленський підписав указ про введення воєнного стану в лютому 2022 року після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, що дозволило подальше обмеження ЗМІ і свободи медіа. Наприклад, національний телемарафон – ротаційна платформа каналів, які дотримуються урядової лінії повідомлень про війну – забезпечив безпрецедентний рівень контролю над телевізійними новинами у прайм-тайм. Більше того, деякі ЗМІ повідомили про відсторонення від вигідних контрактів на мовлення і тиск з боку Офісу президента ще навесні 2022 року», – йдеться у звіті.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Кабмін вважає недоцільним використання коштів на телемарафон для потреб ЗСУУ Держдепартамент заявили також, що уряд України забороняв, блокував або накладав санкції на ЗМІ й окремих журналістів, які вважалися загрозою національній безпеці або які висловлювали позицію, що, на думку влади, підривала суверенітет і територіальну цілісність країни.
«Деякі спікери, які критикували уряд, також були занесені до «чорного списку» урядових програм новин. Журналісти-розслідувачі, які критикували уряд, інколи ставали мішенню негативних кампаній у соціальних мережах, іноді через дружні до уряду канали. Інші практики продовжували впливати на свободу ЗМІ, включаючи самоцензуру», – йдеться в звіті.
Влада України повідомлення наразі не коментувала.
У лютому цього року опитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС), засвідчило, що довіра до телемарафону «Єдині новини» продовжує знижуватися: у грудні 2023 року 43% опитаних українців довіряли телемарафону, а не довіряли – 38%. Станом же на початок лютого 2024 року, частка тих, хто довіряє, знизилася до 36%. Натомість до 47% зросла частка тих, хто йому не довіряє.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Довіра до телемарафону в Україні знову знизилася – КМІССоціологи зазначили, що вперше зафіксували негативний баланс довіри-недовіри. Тобто глядачів, які не довіряють телемарафону, більше, ніж тих, хто довіряє. Більше прихильників «Єдиних новин» серед опитаних, які довіряють президенту України Володимиру Зеленському.
У звіті Єврокомісії щодо виконання Україною умов для початку переговорів про вступ до ЄС наголошується на необхідності відновити незалежний медіаландшафт. У звіті вказано, що навесні 2022 року влада запустила телемарафон «Єдині новини» і відключила з цифрового ефірного мовлення три опозиційні телеканали.
Відколи Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року, головні українські телеканали транслюють спільний контент – цілодобовий телемарафон «Єдині новини», який вони створюють у співпраці з високопоставленими представниками влади.
Читайте також: У Зеленського не бачать причин закривати телемарафон «Єдині новини»