Державний департамент США підтримує розслідування Міжнародного кримінального суду щодо російських посадовців.
«Російські війська вчинили звірства під час незаконного вторгнення в Україну і що за ці звірства має бути відповідальність. Ми підтримуємо низку міжнародних розслідувань звірств Росії в Україні, включно з розслідуванням, яке проводить МКС», – сказав на брифінгу речник Держдепартаменту Метью Міллер, коментуючи рішення МКС щодо ексміністра оборони РФ Сергія Шойгу та начальника Генштабу російської армії Валерія Герасимова.
Представник Держдепу не уточнив, чи США сприяє таким розслідуванням.
«Я не хотів би говорити про будь-які приватні розмови чи приватні канали між нами і будь-якими агенціями, що проводять подібні розслідування. Як я вже казав, ми підтримуємо розслідування, яке проводить МКС, а також інші розслідування щодо притягнення до відповідальності.
Міжнародний кримінальний суд 25 червня видав ордер на арешт ексміністра оборони РФ Сергія Шойгу та начальника Генштабу російської армії Валерія Герасимова у зв'язку з ситуацією в Україні.
У МКС заявили, що достатні підстави вважати, що обидва підозрюваних несуть відповідальність за ракетні удари, завдані російськими силами по українській енергетичній інфраструктурі щонайменше з 10 жовтня 2022 року до щонайменше 9 березня 2023 року.
Ордер на арешт від МКС означає, що тепер Шойгу і Герасимов можуть бути затримані та передані до суду у 124 країнах, які ратифікували Римський статут.
Представник Ради безпеки Росії, яку зараз очолює Сергій Шойгу, агенції ТАСС заявив, що ордер МКС на арешт колишнього міністра оборони є юридично безглуздим і «просто колиханням повітря, оскільки юрисдикція МКС не поширюється на Росію».
Російські військові з жовтня 2022 року розпочали обстріли критичної енергетичної інфраструктури України, що спричинило дефіцит генерації електроенергії та проблеми з розподілом між регіонами. У 2023 році Росія зменшила інтенсивність атак. У березні цього року Росія відновила атаки по об’єктах критичної інфраструктури в Україні.