Ще до початку широкомасштабної війни Офіс українського омбудсмена заявляв, що у Росії створили фільтраційні табори для українців, однак міжнародна спільнота не звернула на це належної уваги. Про це в інтервʼю виданню «Лівий берег» заявила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.
«18 лютого було вивезено 90 тисяч громадян України з ОРДЛО на територію Російської Федерації. Тоді ми звернулися до всіх, у тому числі міжнародних правозахисних організацій, ООН, але ніхто не звернув на це уваги», – зазначила омбудсмен.
За її словами, з початком широкомасштабної війни примусове вивезення українців до таких таборів набуло масового характеру.
«Людей питають, вони за чи проти Росії. «Нацики» чи ні. Чи є рідні, які залишилися в Україні абощо... У людей відбирають телефони, паспорти... Є приклад мого колеги, який працює в офісі омбудсмена: усіх його рідних, які жили на лівому березі Маріуполя, вивезли до Суздаля Володимирської області. З 20 березня з ними немає зв’язку», – розповіла Денісова.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Із блокадного Маріуполя до СибіруДля того, щоб отримати інформацію про примусово вивезених українців, омбудсмен звернулася з офіційним запитом до уповноваженої з прав людини в Росії Тетяни Москалькової, але досі не отримала відповіді.
«Думаю, в них самих немає відповіді, тому що їм байдуже, хто ці люди, які в них прізвища, але дуже хочеться вивезти якомога більше наших громадян до Російської Федерації», – зазначила Денісова.
Вона також додала, що, за підрахунками Офісу українського омбудсмена, наразі може йтися про понад 600 тисяч примусово вивезених українців, з яких 117 тисяч – діти.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Вкрадені» діти. Що готує РФ для українських дітей з окупованих територій?Отримати незалежного підтвердження цих даних наразі неможливо.
29 березня Служба безпеки України заявила, що розслідує насильне вивезення Росією українців з Маріуполя та окупованого Донбасу.