ДБР: цього року розслідували 287 справ про незаконне переправлення осіб через держкордон

Про підозру повідомили 121 особі, направили до суду 61 обвинувальний акт щодо 96 осіб, кажуть у бюро

Державне бюро розслідувань повідомляє, що цього року його співробітники в рамках ліквідації схем переправлення через державний кордон військовозобов’язаних чоловіків розслідували 287 кримінальних проваджень щодо незаконного переправлення осіб. Про підозру повідомили 121 особі, направили до суду 61 обвинувальний акт щодо 96 осіб, йдеться в повідомленні.

«Статистика кримінальних проваджень свідчить, що незаконні схеми з переправлення осіб через державний кордон створюються в основному посадовцями, працівниками ТЦК, МСЕК, лікарями і правоохоронцями. Найчастіше зловмисники використовують механізм зняття з військового обліку через підроблені діагнози щодо непридатності до військової служби», – зазначили правоохоронці.

При цьому, за даними ДБР, зловмисники намагаються вигадати нові механізми переправлення ухилянтів через кордон, розуміючи, що традиційні схеми «ефективно ламаються».

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: ДПСУ: від системи «Шлях» відключили понад 220 перевізників через схеми нелегального виїзду чоловіків

«Працівники ДБР почали виявляти випадки, коли заробити на військовозобов’язаних намагались прямо на блокпостах. З’явилися послуги особистого супроводу до кордону, липові одруження тощо», – йдеться в повідомленні.

За даними ДБР, під час розслідування таких кримінальних проваджень сума задокументованих хабарів склала 11,4 мільйона гривень. «Насправді суми неправомірної вигоди набагато більші і будуть точно встановлені під час слідства», – зазначили в бюро.

Там також кажуть, що дуже часто громадяни стають жертвами обману, під час якого в них під виглядом допомоги у переправленні просто відбирають значні суми грошей.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Продавали фіктивні посвідчення – СБУ каже про ліквідацію схеми ухилення від призову на Київщині

«Завдяки роботі ДБР судами накладено арешт на майно фігурантів на загальну суму майже 11 млн гривень, які надалі можуть бути вилучені на користь держави. Загалом у цьому році завдяки ДБР суди вже ухвалили 11 обвинувальних вироків щодо 14 осіб, що вже набрали законної сили», – підсумували в ДБР.

Правоохоронні органи України регулярно повідомляють про викриття схем, організованих для уникнення призову. Зокрема, на початку жовтня цього року стало відомо, що Державне бюро розслідувань підозрює керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи і її сина на незаконному збагачені. Під час обшуків у них знайшли готівкою майже 6 мільйонів доларів США у різних валютах. Розпочато кримінальне провадження щодо незаконного оформлення інвалідності чоловікам, які намагаються уникнути військової служби.

За даними СБУ, з початку 2024 року викрито 77 осіб причетних до корупційних злочинів у сфері діяльності медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), виявлено сім злочинних угрупувань з-поміж представників комісій.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Сприяв депутатам міськради в ухиленні від служби» – посадовцю КМВА повідомили про підозру