Група українських фахівців, яка перебуває в Ірані для участі в розслідуванні катастрофи українського літака, працює «за планом», повідомив Радіо Свобода секретар Ради національної безпеки й оборони України Олексій Данилов.
За його словами, українська сторона хотіла б пришвидшення процесу, «але все працює в робочому режимі». Щодо розслідування, то нових даних, за словами секретаря РНБО, наразі немає.
«Група працює другий день. Вони вчора почали працювати. На жаль, там після 16:00 вони не мали права працювати через релігійні міркування. Ми би хотіли, щоб усе це робилося швидше, але швидше не виходить. Але все працює в робочому режимі. У нас питань поки що немає ніяких», – сказав він.
Щодо того, коли можна очікувати попередніх результатів розслідування, то, за словами Данилова, це «залежить від багатьох факторів».
«Наше завдання – щоб це сталося якомога швидше», – наголосив секретар РНБО.
Данилов також не зміг спрогнозувати, коли до України доправлять тіла загиблих в авіакатастрофі громадян.
«Відбувається зараз процедура верифікації через ДНК. Українська сторона те, що від нас залежало, майже всю роботу виконала, закінчила. Це вже процедурні питання ідентифікації», – додав він.
10 січня президент України Володимир Зеленський заявив, що версія про те, що український літак в Ірані був збитий іранською ракетою, не виключається, але станом на сьогодні не є підтвердженою.
Данилов напередодні сказав Радіо Свобода, що версія про збиття українського літака в Тегерані ракетою з зенітно-ракетного комплексу «Тор» російського виробництва є однією з семи, які розглядають українські фахівці, надіслані до Ірану.
Перед цим представники США, Канади і Великої Британії заявили про «високу ймовірність» того, що літак збила іранська ракета, можливо, помилково. Іран це заперечує.
Катастрофа рейсу PS752
Літак Boeing 737-800NG авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» рейсу PS752 з Тегерану до Києва зазнав катастрофи невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту столиці Ірану вранці 8 січня. Загинули всі 176 людей, які були в літаку, – 167 пасажирів і 9 членів екіпажу. Серед загиблих – громадяни семи країн, в тому числі 63 канадці та 11 українців (всі 9 членів екіпажу і 2 пасажирів).
ЖИВИЙ БЛОГ: Літак МАУ та іранська ракета - нові дані про катастрофу PS752
Літак був вироблений у 2016 році. Як запевнили в авіакомпанії, він був справний і пройшов останнє планове технічне обслуговування перед вильотом 6 січня.
Причини аварії
9 січня агентство Reuters повідомило, що п’ять джерел у західних спецслужбах заперечували версію збиття українського літака ракетою.
Водночас секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данилов у коментарі Радіо Свобода заявив, що існує сім версій трагедії – чотири з них у відкритому доступі, ще три були «поки що закритими». Серед них була версія, що український літак збили за допомогою зенітно-ракетного комплексу «Тор» російського виробництва (або SA-15).
Ввечері 9 січня низка іноземних журналістів із посиланням на свої джерела повідомила, що, імовірно, літак помилково збила іранська ракета.
Одночасно президент США Дональд Трамп заявив: «Я маю підозри. Він летів у дуже непростому місці, і хтось міг зробити помилку». На його думку, «сталося щось дуже жахливе».
Голова Організації цивільної авіації Ірану Алі Абедзаде заперечив «нелогічні чутки» про те, що український літак збила ракета біля Тегерана.
ЗРК «Тор»
Зенітно-ракетний комплекс «Тор» і його модифікації виробляли в СРСР, а нині виробляють у Росії. За даними російської преси, 29 таких комплексів Росія продала Іранові в середині 2000-х років.
Після катастрофи українського літака в соцмережах почали поширювати фотографії предмета, схожого на головну частину ракети ЗРК «Тор», у якій розміщується пристрій наведення. При вибуху бойової частини ракети, що розташована за головною частиною, цей блок наведення не руйнується і падає на землю. Автори первісних публікацій кажуть, що отримали знімки від людей, які зробили їх, і що це було біля житлових будинків в іранському місті Паранд. Але перевірити, де і коли були зроблені фотографії, наразі достеменно не вдалося.
Місто Паранд лежить за півтора десятка кілометрів від точки, де український літак упав у містечку Халаджабад, і на лінії злету з міжнародного аеропорту Тегерану імені імама Хомейні. Літак зник із трекера сайту Flightradar24 якраз приблизно над Парандом – після чого, за першими даними іранського розслідування, намагався розвернутися назад до аеропорту і впав із одним двигуном у вогні.
Your browser doesn’t support HTML5