Чехія: російські спецслужби причетні до вибухів на артскладах 2014 року, в розшук оголошені «Петров і Боширов»

«Олександр Петров» і «Руслан Боширов» у розшукових фотоматеріалах британської поліції, 2018 рік

Поліція Чехії у зв’язку з вибухами на складах боєприпасів у цій країні 2014 року оголосила в розшук двох працівників працівників російської військової розвідки, відомої як ГРУ, – тих самих, яких вважають причетними до отруєння в Великій Британії подвійного агента Росії Сергія Скрипаля і його дочки 2018 року бойовою хімічною отруйною речовиною з групи «новачок».

Як мовиться в повідомленні, поліція, а також чеський Національний центр боротьби проти організованої злочинності просять про допомогу в розшуку двох осіб, які під час перебування в Чехії в жовтні 2014 року використовували принаймні по дві ідентичності: паспорти громадян Росії на імена Олександр Петров і Руслан Боширов, а також паспорти громадян Молдови на ім’я Ніколай Попа і Таджикистану на ім’я Руслан Табаров.

Поліція Чехії: Національний центр боротьби проти організованої злочинності просить у зв’язку з перевіркою обставин тяжкої кримінальної діяльності про допомогу в розшуку двох осіб

Оприлюднені фотографії відповідають знімкам чоловіків, яких у Великій Британії підозрюють в отруєнні подвійного агента Сергія Скрипаля і його дочки Юлії, а також іще двох людей 2018 року бойовою хімічною отруйною речовиною з групи «новачок» і які виступали там під вигаданими іменами Олександра Петрова і Руслана Боширова.

Як з’ясувало раніше громадянське розслідування міжнародної групи Bellingcat, ідеться насправді про Олександра Мішкіна й Анатолія Чепігу, працівників російської військової розвідки, широко відомої за попереднім скороченням ГРУ.

Як заявив речник чеського Національного центру боротьби проти організованої злочинності Ярослав Ібегей, ці двоє перебували в Чехії – в столиці Празі, а потім на сході країни – в жовтні 2014 року.

Вибухи на складах боєприпасів у місцевості Врбетиці на сході Чехії сталися 16 жовтня, а потім 3 грудня 2014 року. Внаслідок першого з вибухів дві людини загинули; в обох випадках доводилося евакуйовувати сотні мешканців сусідніх сіл, була заподіяна значна матеріальна шкода. Фірма, яка була оператором цих складів, наголошувала, що ті боєприпаси не могли вибухнути самі по собі.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Підозрювані в замаху на Скрипаля стежили за ним 2014 року в Чехії – Чеське радіо

Прем’єр-міністр Чехії Андрей Бабіш повідомив, що існує обґрунтована підозра про причетність до тих вибухів працівників російської військової розвідки, відомої як ГРУ.

У зв’язку з цим виконувач обов’язків міністра закордонних справ Чехії Ян Гамачек, який є також віцепрем’єром і міністром внутрішніх справ, оголосив про видворення з країни 18 російських дипломатів, які були ідентифіковані як працівники російських спецслужб – ГРУ, а також служби зовнішньої розвідки СВР.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: 18 російських дипломатів повинні покинути Чехію у зв’язку з роботою у російських спецслужбах

Вони мають залишити Чехію протягом 48 годин.

Посол України в Чехії Євген Перебийніс

Посла Росії вже повідомили про це, Прага веде з цього приводу консультації зі своїми міжнародними партнерами.

Як сказав Бабіш, про результати розслідування чеських спецслужб поінформований президент Чехії Мілош Земан, який висловив «абсолютну згоду» з нинішніми рішеннями уряду. Земан відомий своїми проросійськими поглядами.

Андрей Бабіш: «Чехія видворить 18 працівників російського посольства. Існує обґрунтована підозра про причетність працівників російської таємної служби ГРУ до вибухів складів боєприпасів у Врбетицях. Ціную роботу наших спецслужб, поліції і особливо Національного центру боротьби проти організованої злочинності для викриття цієї безпрецедентно скандальної акції».

У Росії на ці події вже відреагувала речниця Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова. Вона відповіла на них, як її цитують російські засоби інформації, короткою фразою без подальших подробиць: «Празі добре відомо, що настане слідом за такими фокусами».