Боррель: міжнародні спостерігачі не визнають вибори в Грузії вільними і чесними

Протести проти офіційних результатів у Грузії, Тбілісі, 28 жовтня 2024 року

Події в Грузії після парламентських виборів 26 жовтня вселяють серйозні побоювання, заявив у вівторок високий представник Європейського Союзу із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель.

За його словами, міжнародні спостерігачі повідомили про порушення під час передвиборчої кампанії, а також у день виборів.

«Вони також не визнали вибори вільними та чесними», – йдеться в заяві.

Борель закликав до проведення «прозорого розслідування» ймовірних порушень на виборах.

«Центральна виборча комісія Грузії та відповідні органи мають досліджувати порушення, тиск та залякування виборців, які впливають на громадську довіру до процесу, про що повідомляють спостерігачі. Ці порушення мають бути швидко, прозоро та незалежно виправлені», – каже він.

Жозеп Боррель додав, що попросив комітет політики та безпеки Євросоюзу провести сьогодні термінове обговорення ситуації в Грузії

Голова європейської дипломатії нагадав, що Грузія є кандидатом на вступ до ЄС, відтак їй «необхідно продемонструвати свою прихильність до європейських цінностей, починаючи з повної прозорості у виборчому процесі».

Боррель додав, що попросив комітет політики та безпеки Євросоюзу провести сьогодні термінове обговорення ситуації в Грузії. Він також включив це питання до порядку денного Ради із закордонних справ у листопаді.

Верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки зазначив, що «народ Грузії протягом кількох місяців демонструє свою прихильність до демократичних цінностей та прагнення своєї країни до євроінтеграції». На його думку, громадяни Грузії заслуговують на ясність у виборчому процесі та впевненість у легітимності наступного уряду.

Читайте також: Канада анонсує перегляд відносин із Грузією через порушення на виборах

Напередодні Центральна виборча комісія Грузії оголосила про перерахунок бюлетенів з парламентських виборів на п’яти дільницях у кожному виборчому окрузі. Ділянки для перерахунку були обрані шляхом жеребкування. Перерахунок триває 29 жовтня.

Загалом перерахунок торкнеться близько 14 відсотків усіх виборчих дільниць.

У суботу, 26 жовтня, у Грузії відбулись парламентські вибори. За даними ЦВК Грузії, «партія влади Грузинська мрія» отримала 53,93% голосів; опозиційні «Коаліція за зміни» – 11,04%, «Єдність – Національний рух» – 10,17%, «Сильна Грузія» – 8,8%, «Ґахарія за Грузію» – 7,8%.

Однак, як стверджують міжнародні спостерігачі, вибори в Грузії відбулися зі «значними порушеннями» – це суттєво поставило під загрозу демократичну цілісність виборчого процесу.

Читайте також: У Держдепі США не виключають подальших наслідків, якщо «курс грузинського уряду не зміниться»

27 жовтня президентка Грузії Саломе Зурабішвілі не визнала результатів виборів і закликала громадян до протесту. Вона заявила, що парламентські вибори були «тотально сфальсифіковані», і вона, як «незалежна інституція, не визнає ці вибори». За словами президентки, «грузинський народ став жертвою російської спецоперації».

Всі чотири опозиційні партії заявили про відмову брати участь у роботі нового парламенту. Грузинські опозиційні партії вимагають проведення повторних виборів.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Грузії сотні людей вийшли на мітинг проти результатів виборів