Мінський міський суд заочно призначив старшому раднику з міжнародних відносин білоруської опозиціонерки Світлани Тихановської Франаку Вячорці 20 років колонії посиленого режиму у справі про заклики до захоплення влади. Про це повідомила пресслужба Генпрокуратури Білорусі.
Крім закликів до захоплення влади, Вячорку визнали винним ще за чотирма статтями Кримінального кодексу Білорусі: змова з метою захоплення влади, організація масових заворушень, створення «екстремістського формування», наклепи на Олександра Лукашенка.
Раніше повідомлялося, що Слідчий комітет Білорусі відкрив щодо політика спецпровадження: йому інкримінували дев’ять кримінальних статей, у тому числі держзраду і дискредитацію Білорусі.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У МЗС РФ назвали Тихановську «шахрайкою». В офісі білоруської опозиціонерки відреагувалиКрім позбавлення волі, Вячорці призначили штраф 60 тисяч рублів (18 340 доларів).
Вячорка, коментуючи винесений йому вирок, написав у своєму фейсбуці, що суд відмовив йому у проханні бути присутнім на засіданні через відеозв’язок.
«Якщо коротко, то не дозволили мені бути на судовому процесі над собою [по відеозв’язку] і не дали ознайомитися зі справою. Кажуть: повертайся до Мінська. Принаймні адвоката призначили. Я, звичайно, написав їй відразу, і вона почала таку ж пісню: каже: повертайся до Мінська», – зазначив він.
У коментарі виданню «Позірк» Вячорка заявив, що таким вироком «Лукашенківський «суд» високо оцінив його роботу.
«Вони дали максимум, що було передбачувано. Безперечно, я буду оскаржувати це рішення, домагатися його скасування. Я вірю, що всі співучасники – суддя, прокурор та інші – понесуть відповідальність у свій час», – сказав він.
Суд над радником Тихановської розпочався 31 травня.
Франак Вячорка – відомий у Білорусі опозиційний громадський діяч, журналіст і медіаексперт. На президентських виборах 2006 року він входив до штабу кандидата-опозиціонера Олександра Мілінкевича. У жовтні 2020 року приєднався до команди Світлани Тихановської як її радник з міжнародних відносин.
«Спеціальне провадження» – термін, яким у білоруському законодавстві позначають провадження щодо обвинувачених, які перебувають за межами країни. У них можуть конфіскувати майно, а також позбавити їх білоруського громадянства.
Так, у березні 2023 року суд у Білорусі заочно засудив до 15 років колонії Світлану Тихановську, а Павла Латушка – до 18 років колонії у «справі Координаційної ради». По 12 років колонії отримали Ольга Ковалькова, Сергій Дилевський і Марія Мороз. Їх визнали винними, зокрема, у змові з метою захоплення влади, створенні екстремістського формування і керівництві таким формуванням.
Читайте також: Лукашенко заявив, що братиме участь у президентських виборах у Білорусі 2025 року