Сполучені Штати Америки назвали Білорусь «державою-спонсором» торгівлі людьми, заявивши, що знайшли докази того, що Мінськ створював центри примусової праці і брав участь у перевезенні дітей з України – серед інших порушень.
Це визначення є відповіддю на підтримувану державою примусову працю в Білорусі й перевезення Білоруссю українських дітей, заявила на пресконференції 25 червня Сінді Даєр, посол Держдепартаменту США з питань торгівлі людьми.
У щорічному звіті про торгівлю людьми, опублікованому 24 червня, згадуються «трудотерапевтичні центри» в Білорусі, в яких людей змушують займатися різним видам примусової праці.
«У цій схемі уряд змушував тисячі людей із наркотичною чи алкогольною залежністю, політичних в’язнів або в’язнів із «асоціальним способом життя» виконувати різноманітну роботу», – сказала Даєр.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чотири роки за ґратами, голодування і карцери. Що відомо про ув'язненого в Білорусі журналіста Радіо Свобода Ігоря ЛосикаУ звіті згадується примусова праця, включаючи деревообробку, виробництво деревного вугілля, сільськогосподарську роботу і виготовлення металу.
У звіті з посиланням на ЗМІ йдеться про те, що у 2022 році до цих «трудотерапевтичних центрів» направили до 7320 людей. Відповідно до білоруського закону, який процитовано у звіті, людей можуть відправляти до цих центрів на 12-18 місяців.
Звіт про торгівлю людьми стосувався 2023 року, але, за слвоами Даєр, є докази того, що «центри трудової терапії» продовжують діяти в Білорусі 2024 року.
«Уряд планував збільшити ці центри в 2024 році. Ми чуємо, що вони намагаються забезпечити простір для 10 000 осіб», – заявила посол.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Сталінська епоха у розквіті»: влада РФ оголосила про посилення репресій та депортацій в окупації?У той час, як Росія була в списку держав-спонсорів торгівлі людьми, Білорусь не перебувала в цьому переліку принаймні чотири роки. РФ і Білорусь внесені до списку держав рівня 3, які, згідно зі звітом, є державами, що вживають найменших заходів для боротьби з торгівлею людьми.
Даєр закликала Росію й Білорусь «як співучасника» повернути українських дітей.
«Білоруська влада сприяла перевезенню українських дітей, – сказала Даєр, говорячи про дітей, вивезених з України після того, як Росія розпочала своє повномасштабне вторгнення у 2022 році. – Усі українські діти, яких транспортують до Білорусі або транспортують до Росії, стають дедалі вразливішими до торгівлі людьми».
Минулого року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна й уповноваженої РФ у справах дітей Марії Львової-Бєлової, звинувативши їх у депортації до 20 тисяч українських дітей до Росії, що є воєнним злочином, згідно з міжнародним законодавством.
Даєр також висловила занепокоєння щодо шахрайського вербування російськими силами іноземних громадян для війни проти України.
«Повідомляється, що афілійовані з Росією сили використовували примус, обман, а в деяких випадках і силу для вербування іноземних громадян», – заявила посол.
За її словами, обманне працевлаштування відбувається по всьому світу, і кубинці, непальці й сирійці, а також жителі Південної Азії є серед тих, хто найчастіше стає об’єктом таких дій.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Україна не повністю виконує мінімальні стандарти для викорінення торгівлі людьми – звіт Держдепартаменту