Білорусь: «Твітер» розблокував обліковий запис від імені Протасевича

Соціальна мережа Twitter розблокувала заблокований було раніше 12 липня обліковий запис, який ведеться від імені білоруського опозиційного блогера Романа Протасевича, якого влада Білорусі захопила в результаті примусової посадки пасажирського літака і який нині перебуває під домашнім арештом, звинувачений у низці кримінальних злочинів проти цієї влади.

Як мовиться тепер у цьому обліковому записі, автентичність якого перевірити неможливо, причиною блокування було названо «порушення правил «Твітера», без подробиць, – але «техпідтримка спрацювала оперативно», і тепер власник запису не має «ніяких обмежень»: «читаю і дивлюся все, що захочу».

Роман Протасевич, колишній головний редактор опозиційного телеграм-каналу Nexta, що відігравав значну роль у координації протестів 2020 року, був затриманий у Білорусі після примусової посадки літака міжнародного рейсу, що летів транзитом через територію країни, арештований і потім переведений нещодавно під домашній арешт. Він знову «з’явився» в соцмережі 7 липня. В обліковому записі від його імені, зокрема, було опубліковане відео з прогулянки, де автор просив ставити йому запитання.

Один із користувачів попросив Протасевича подати знак, що, якщо він пише повідомлення під контролем, то написати, скажімо, два розділові знаки підряд. Пізніше в одному з твітів з’явилися два дефіси підряд замість тире.

Від самого початку незрозуміло, хто насправді контролює «новий обліковий запис Протасевича» у соцмережі Twitter. Білоруське законодавство забороняє особам, які перебувають під домашнім арештом, користуватися телефоном чи інтернетом, або ж навіть виходити на вулицю. Як стверджується, Протасевич перебуває в приватному будинку під Мінськом і може виходити тільки в його двір і на його галявинку.

Наприкінці червня стало відомо, що колишнього головного редактора опозиційного білоруського телеграм-каналу Nexta Романа Протасевича і його подругу, росіянку Софію Сапегу, затриманих у Мінську після екстреної прмусової посадки літака рейсу Ryanair із застосуванням білоруської бойової авіації, перевели з СІЗО КДБ Білорусі під домашній арешт.

Хто такий Роман Протасевич

23 травня 2021 року за особистим наказом Олександра Лукашенка в аеропорту Мінська був примусово приземлений літак Ryanair Афіни – Вільнюс. В результаті затримали журналіста та блогера Романа Протасевича, який перебував на борту літака, а також його дівчину.

Роману Протасевичу 26 років. Як журналіст кілька років співпрацював з білоруськими виданнями. Згодом він приєднався до телеграм-каналу Nexta, де був головним редактором. На момент затримання він працював у команді телеграм-каналу «Білорусь головного мозку».

Брав участь у протестах ще підлітком

Ім'я Романа Протасевича стало відомим під час мовчазних мітингів 2011 року. Тоді колишнього кандидата на президентську премію 16-річного Романа затримали. Пізніше він заявив, що мусив забрати документи з ліцею БНТУ, і з його батьками стався конфлікт із політичних мотивів. Як писали ЗМІ, батько Романа в той час був старшим викладачем кафедри ідеологічної роботи Військової академії.

Після участі в мовчазних мітингах Роман Протасевич приєднався до «Молодого фронту». Він також намагався взяти участь у виборчій кампанії до Молодіжної палати Мінської міської ради.

З активіста в журналіста

Після школи Роман вступив на факультет журналістики Білоруського державного університету, але, як повідомляло Єврорадіо, був виключений. Співпрацював з багатьма білоруськими виданнями. Єврорадіо було останнім із них перед виїздом за кордон.

Перебування на Донбасі

Олександр Лукашенко 26 травня заявив, що Протасевич воював на Донбасі. Сам журналіст у 2020 році в інтерв’ю розповів, що він перебував у зоні проведення АТО як журналіст, знімав відео, де був поранений.

Стипендіат премії імені Вацлава Гавела

У 2017–2018 роках Роман Протасевич отримував стипендію від Вацлава Гавела та проходив стажування на Радіо Свобода.

Просив притулку в Польщі ще до президентських виборів

Причиною стало затримання журналіста Володимира Чудянцова, з яким Протасевич дружив у Білорусі. Чудянцова затримали 22 листопада 2019 року дорогою до Польщі. Була інформація, що Чудянцов співпрацює з телеграм-каналом Nexta. На тлі цих подій Роман вирішив залишитися у Польщі.

Залишив Nexta, приєднався до каналу «Білорусь головного мозку»

У Польщі Роман Протасевич відкрито співпрацював з каналом Nexta. Наприкінці вересня 2020 року, в розпал протестів у Білорусі, Протасевич оголосив, що йде з каналу. У березні 2021 року він оголосив про приєднання до команди каналу «Білорусь головного мозку», яким раніше керував блогер Ігор Лосик.

Його батька позбавили військового звання

Ім’я батька Романа – підполковника запасу Дмитра Протасевича – з’явилося в списку силовиків, яких Лукашенко позбавив військових звань на тлі протестів у Білорусі. «Мій батько прослужив в армії 29 років і звільнився восени 2019 року, після чого працював в інкасації. Він не брав активної участі в протестах, його жодного разу не затримували, ні до чого не притягували», – сказав тоді Роман Протасевич. За його словами, батьки виїхали за ним до Польщі, коли він попросив там притулку.

Білорусь оголосила в міжнародний розшук

Протасевича, як і засновника Nexta Степана Путила, Білорусь оголосила в міжнародний розшук. Їх звинувачують в організації масових заворушень та «групових дій, які грубо порушують громадський порядок», а також у розпалюванні соціальної ворожнечі. Блогерів внесли до так званого «переліку терористів», офіційна назва – «Перелік організацій та фізичних осіб, причетних до терористичної діяльності».