На суді в Мінську проти творців опозиційного телеграм-каналу Nexta звинувачення попросило засудити Романа Протасевича на 10 років позбавлення волі, повідомляє Білоруська служба Радіо Свобода.
Протасевича, що був заарештований у травні 2021 року після того, як білоруська влада змусила сісти в Мінську рейсовий літак, на якому він летів із Греції до Литви, судять очно. Стверджується, що він перебуває під домашнім арештом. Двох інших обвинувачених – Степана Путила і Яна Рудика – судять заочно. Для них просять більші терміни – відповідно 20 і 19 років колонії.
Усього висунуто звинувачення за 1586 епізодами і майже за 10 статтями кримінального кодексу, у тому числі про організацію масових заворушень і створення екстремістського співтовариства (яким влада Білорусі вважає Nexta). Звинувачення пов’язані з масовими протестами проти влади Олександра Лукашенка у 2020 році, які канал Nexta активно висвітлював і підтримував.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Білорусі порушили кримінальну справу проти судді, який відмовив видати засновника NextaМинулого тижня стало відомо, що проти Протасевича висунули ще одне звинувачення, стверджуючи, що він був адміністратором ще одного опозиційного каналу «Білорусь головного мозку».
Суд триває у Мінську вже понад два місяці. Протасевич його перебіг не коментував.
У листопаді 2020 року КДБ Білорусі вніс одного із засновників телеграм-каналу Nexta Романа Протасевича до переліку осіб, причетних до терористичної діяльності. У травні 2021 року в Мінську через неправдиве повідомлення про мінування здійснив вимушену посадку літак Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса. На його борту перебували Роман Протасевич та його дівчина, росіянка Софія Сапега. Після посадки літака їх заарештували, наприкінці червня стало відомо, що Сапегу та Протасевича перевели під домашній арешт. Білоруські слідчі заявили, що вони нібито вирішили співпрацювати зі слідством.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: NYT: білоруський диспетчер дав свідчення польській владі і назвав екстрену посадку літака Ryanair операцією КДБОбставини затримання Сапеги та Протасевича викликали різку критику на Заході. Мінськ звинуватили у викраденні літака та викраденні людини. Проти влади Білорусі було запроваджено нові санкції.
Сапегу суд у Білорусі засудив до шести років колонії. У січні цього року Олександр Лукашенко відмовився помилувати її.
Канал Nexta став широко відомим через висвітлення білоруських протестів 2020 року. Верховний суд Білорусі оголосив Nexta «терористичною організацією». Наразі його діяльність заборонена на території країни.
Зараз Nexta висвітлює головним чином війну Росії проти України з проукраїнських позицій, критикуючи при цьому владу Білорусі за підтримку Росії.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Білорусі висунули більш жорстке звинувачення Роману Протасевичу