27 лауреатів Нобелівської премії вимагають звільнити свого колегу й інших політв’язнів у Білорусі

Алесь Беляцький засуджений у Білорусі до 10 років ув’язнення

Понад два десятки лауреатів Нобелівської премії підписали листа із закликом звільнити сотні політв’язнів у Білорусі, зокрема лауреата Нобелівської премії миру 2022 року, правозахисника Алеся Беляцького.

У листі, підписаному 27 колишніми лауреатами, зокрема білоруською письменницею Світланою Алексієвич, яка отримала Нобелівську премію з літератури у 2015 році, йдеться про те, що понад 50 тисяч білорусів зазнали політичних репресій, відколи авторитарний правитель Олександр Лукашенко заявив про перемогу на президентських виборах, які Захід і опозиційні політики назвали сфальсифікованими.

Як йдеться в листі, сотні тисяч громадян були змушені залишити країну, а тисячі зазнали тортур.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Білорусі правозахисний центр «Вясна», очолюваний нобелівським лауреатом, визнали «екстремістським»

«Серед них сотні журналістів, викладачів, педагогів, лікарів, музикантів, робітників і студентів, громадських діячів і правозахисників, у тому числі лауреат Нобелівської премії миру Алесь Беляцький», – йдеться в листі, який цитує Білоруська служба Радіо Свобода.

«За останні десятиліття Європа не бачила гуманітарної катастрофи, пов’язаної з політичними репресіями, такого масштабу, як у Білорусі», – йдеться в листі. Підписанти закликають всі країни ЄС, особливо сусідню Польщу, «вжити негайних заходів для припинення жорстоких репресій у Білорусі і чинити тиск для звільнення всіх політв’язнів».

Лукашенко, який керував країною з 1994 року, відмовився йти на переговори з опозицією після виборів в 2020 році, і більшість її лідерів були заарештовані або змушені залишити країну.

Станом на 21 березня в Білорусі правозахисні організації визнали політичними в’язнями 1411 осіб, але реальна кількість білорусів, яких утримують під вартою за політичними мотивами, вважається набагато більшою.

Захід відмовився визнати Лукашенка легітимним лідером Білорусі і у відповідь на репресії запровадив кілька хвиль санкцій проти білоруського уряду й інших посадовців.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Атмосфера страху і катастрофічна ситуація із правами людини: спеціальний доповідач ООН з Білорусі