Білорусь оголосила 7 травня, що розпочала синхронізовану з Росією перевірку готовності сил та засобів носіїв тактичної ядерної зброї.
До перевірки, яка відбуватиметься на тлі оголошених російським міністерством оборони навчань, буде залучено сили та засоби, здатні застосовувати ядерні боєприпаси, сказав держсекретар Ради безпеки Білорусі Олександр Вольфович. За його словами, перевірка «має оборонний характер» та «не проєктує погроз на інші країни».
Білоруські військові перебазували частини сил та засобів авіації на запасний аеродром і з наступним перебазуванням технічного складу розпочнуть «відпрацювання підготовки до застосування нестратегічної ядерної зброї», додав начальник білоруського Генерального штабу генерал-майор Віктор Гулевич.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: ISW: Росія вдається до ядерного шантажу, щоб Захід не дозволив ударів по території РФРаніше в Міноборони РФ повідомили, що Росія найближчим часом проведе навчання «з метою підвищення готовності нестратегічних ядерних сил до виконання бойових завдань».
Пентагон цю заяву назвав це прикладом «безвідповідальної риторики», однак США не спостерігають змін «у стратегічній силовій позиції» Росії після того, як Москва анонсувала навчання щодо застосування тактичної ядерної зброї.
З початку російського вторгнення в Україну країни Заходу висловлювали побоювання щодо можливого застосування Росією тактичної ядерної зброї, зокрема, при невдачах на фронті. Російська військова доктрина передбачає можливість застосування ядерної зброї першими у разі «загрози самому існуванню держави».
Низка російських діячів трактували це положення так, що ядерна зброя може застосовуватися і при загрозі територіальної цілісності – а офіційна Москва називає територією Росії окуповані нею українські землі, що входять до міжнародно визнаних кордонів України. Представники країн Заходу критикували Росію за ядерні погрози. Прямим текстом Володимир Путін ядерним ударом Україні не погрожував, проте попереджав країни Заходу про можливість ядерної війни у разі прямої конфронтації з Росією.
Стратегічні ядерні сили Росії перебувають у режимі підвищеної бойової готовності з лютого 2022 року.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У ГУР прокоментували майбутні ядерні навчання РФ