Адміністрація президента США Джо Байдена зняла обмеження, які блокували використання Україною наданої США зброї для ударів углиб російської території, пишуть американські ЗМІ. Зокрема, про це повідомили три джерела Reuters, знайомі із ситуацією, назвавши це суттєвою зміною політики США у війні між Україною й Росією. Інформацію також підтверджують джерела видання The New York Times.
За повідомленнями, найближчими днями Україна планує здійснити перші далекобійні удари, хоча подробиці операції не розголошуються з міркувань безпеки. Очікується, що для ударів будуть використані ракети ATACMS із дальністю до 306 кілометрів.
У Білому домі ситуацію поки не коментували і ще не відповіли на прохання Радіо Свобода про коментар.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Дуда закликав союзників посилювати підтримку Києва: «амбіції Росії виходять далеко за межі України»Видання вказують, що рішення адміністрації Байдена, ухвалене після кількох місяців прохань з боку української сторони, з’явилося за два місяці до вступу на посаду новообраного президента США Дональда Трампа, який обіцяв обмежити подальшу підтримку України.
За словами цитованих ЗМІ офіційних осіб, дозвіл Україні використовувати ракети великої дальності став відповіддю на рішення Росії використовувати у війні північнокорейські війська.
Зброя, швидше за все, спочатку буде застосована проти російських і північнокорейських військ для захисту українських сил в Курській області на заході Росії, заявили чиновники, і додали, що Байден може дозволити використовувати цю зброю і деінде в РФ.
Поки невідомо, чи Трамп скасує рішення Байдена, коли вступить на посаду. Трамп давно критикував масштаби фінансової і військової допомоги США Україні й обіцяв швидко припинити війну між Росією й Україною, не пояснюючи, як саме.
При цьому деякі республіканці в Конгресі закликали Байдена послабити правила щодо використання Україною зброї, наданої США.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Росія вже воює з НАТО, потрібно протидіяти – експертиПоки що від перехідної команди Трампа не було ніяких коментарів, але ключовий радник розкритикував цей крок у дописі на X. «Ескалація воєн до того, як він залишить посаду», – написав Річард Ґренелл.
Росія попереджала, що сприйме крок до послаблення обмежень на використання Україною зброї США як серйозну ескалацію.
Можливість використання Україною зброї великої дальності, що постачається із Заходу, розділила союзників Києва, деякі з яких висловлювали побоювання, що це може спровокувати контрвідповідь Росії і призвести до ширшої європейської війни.
Сам Байден раніше не хотів дозволяти такі дії, хоча Білий дім у травні схвалив використання ATACMS для обмежених ударів безпосередньо через російський кордон для стримування ударів РФ по Україні.
Читайте також – Рютте: удари вглиб Росії законні, але рішення щодо застосування західної зброї – за окремими членами НАТО